Край на митовете за вредното слънце! Учени доказаха, че предпазва от рак
Революционно изследване направиха учените от Американското дружество по клинична онкология в Чикаго. Те разбиха на пух и прах мита, че излагането на слънце може да доведе до рак на кожата. Специалистите заявиха, че витамин D , който човек може да получи както от слънчева светлина, така и от хранителни добавки, намалява риска от развитие на няколко вида рак. „Сега знаем, че нормалното ниво на витамин D намалява риска от различни видове рак. Според последните изследвания става дума за 15 вида онкологични заболябания, основните от които са рак на дебелото черво, простатата, гърдата и кожата. Това е парадокс, но витамин D, получен от слънцето, всъщност спомага за предпазване от рак на кожата на клетъчно ниво", обяснява д-р Пол Бануел.
Експертите също така установиха, че дефицитът на витамин D може да удвои риска от рак на панкреаса.
Лекарите препоръчват използването на слънцезащитни продукти в топлия сезон. Междувременно, сутрешно и вечерно излагане на слънце за 10-15 минути без специална защита увеличава нивото на ценния витамин D в организма.
"Като експерт по рака на кожата, съветвам пациентите да прилагат слънцезащитен крем всеки ден, но например в Австралия информацията за необходимостта от защита от слънцето е станала толкова крайна, че в резултат на това много хора страдат от дефицит на витамин D. Това може да помогне да се обясни нарастващото ниво на липса на витамин D по света", каза Пол Бануел.
Диетологът Хелън Бонд обясни също така, че витамин D е мастноразтворим витамин, който се съхранява в организма.
„Слънцето определено е най-добрият източник на витамин D, но можете да го получите и от хранителни и хранителни добавки“, твърди диетологът.
Експертно лекарско мнение би могло да ви помогнат да определите кога и как да приемате добавките.
"Възрастните трябва да приемат витамин от октомври до края на март. И от април до края на септември, повечето хора трябва да получат необходимото количество витамин D от слънцето", допълниоха експерти.