15,9 на сто от българите не декларират, че работят
Делът на декларираната икономика в България е по-нисък спрямо Източна Европа. У нас той е 16%, а в съседна Румъния - 29%. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на кръгла маса за превенцията и ограничаването на недекларираната заетост, съобщава БГНЕС. Участие в дискусията взеха финансовият министър Владислав Горанов и социалният министър Бисер Петков.
"Най-голям дял на неформалната икономика има в селското стопанство – 40-60%, и в строителството. Най-нисък е делът в индустрията – под 9%", продължи Димитров.
Добра тенденция е, че за последните години се отчита изсветляване на икономиката. Все още обаче 25% е сивата икономика, а загубите за бюджета са около 27-28 млрд. лева, отбеляза Димитров.
"Недекларираният труд е сериозен обществен проблем, който оказва изключително негативно въздействие върху данъчната и осигурителната системи на страната поради намалените приходи от данъци и осигурителни вноски. Всички негови проявления ощетяват работещите, тъй като те не могат да се ползват в пълна степен от защитните механизми на трудовото и осигурителното законодателство". Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков при откриването на конференция на тема „Превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България“, организирана от КНСБ. Сред негативните последици от недекларирания труд е и нелоялната конкуренция между предприятията. Некоректните фирми успяват да получат пазарно предимство за сметка на ощетяването на бюджета и работниците. "Поради това е необходимо да се засили обществената нетърпимост към проявите на недекларирания труд", добави той.
Министърът на труда отбеляза, че в проучванията се отбелязва тенденция за намаляване на процента на недекларирания труд и сивата икономика в България. "Това се отчита и от Европейската комисия, която премахна препоръката към държавата за намаляване на размера на недекларирания труд в спецпифичните препоръки в европейския семестър. По данни на Международната организация на труда делът на лицата в неформална заетост у нас е 15.9% при средно равнище за ЕС - 16.3%", посочи министър Петков.
Министър Петков посочи, че сред факторите за ограничаване на недекларираната заетост през годините е участието на социалните партньори при приемането на законодателните промени в тази област, както и партньорството между Главната инспекция по труда, Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт.
Той заяви, че ключово условие за ограничаване на недекларираната заетост в страната е полагането на съвместни усилия от страна на всички партньори за усъвършенстване на механизмите за превенция. "Намирам, че това е правилният път, за да се защитят правата на работниците, да се осигури честна конкуренция между предприятията и да се подобри стабилността на социалноосигурителната и здравноосигурителната система в България", каза в заключение министър Петков.
Добави Коментар