На прага на войната: Какво се случи в Косово?
Над сто души в Северно Косово са пострадали от действията на специалните части на косовската полиция по време на операцията във вторник сутринта. Задържани са 19 души, съобщава Вести.БГ.
В отговор Сърбия обяви бойна готовност и изпрати военен конвой към границата с Косово, който обаче остана на сръбска територия.
В 5 сутринта на 28 май Специалните сили за сигурност на Косово (РОСУ) влязоха в северната част на страната в населените със сърби райони. Около 200 бойци на РОСУ с поддръжката на бронирани коли и няколко бронетранспортьора се движеха в две колони по протежение на пътя от Митровица на север към Зубин Поток. Към средата на деня те разчистиха долината на река Ибър, заедно с Лепосавич.
Сръбското население отдавна е разработило система за предупреждение за опасност - сирените завиха още в Митровица, веднага щом колоната на РОСУ тръгна на север. След това по трасето бяха изградени барикади, които албанците трябваше да взимат с щурм. Те използваха свето-шумови гранати, но ситуацията бързо стана напрегната и на някои места започнаха престрелки. Албански източници твърдят, че петима полицаи са получили наранявания.
Премиерът на косово Рамуш Харадинай уведоми мисиите на ОССЕ, ООН и НАТО, че това е изключително полицейска операция за „борба с контрабандата и организираната престъпност” и затова РОСУ са имали право да влязат с оръжие в северната част на страната.
Според договора за Косово обаче това не е така и Кейфор трябва да пази сръбските общини от подобни въоръжени рейдове.
Формален повод за станалото е разследването на убийство на косовски полицай.
Ден преди тези събития президентът на Сърбия Александър Вучич говори в парламента. В двучасова реч той предупреди, че нападението срещу сръбското население в Северно Косово е „въпрос на седмици или дни” и посочи, че Белград ще продължи да действа на принципа: „съжителство, но не и признание”.
След операцията на РОСУ главният лекар на болницата в Косовска Митровица Златан Злек съобщи, че сериозно ранени са най-малко четирима, които са настанени за лечение. Сред тях са руският дипломат Михаил Краснощеков и глухоням жител на Зубин поток. Двамата имат сериозни наранявания по главата и на лицевите кости.
Лидерът на партията Сръбска листа Горан Ракич посочи, че по време на акцията на косовската полиция вчера са били задържани три жени и съдбата им до момента не е известна.
Същевременно главният прокурор в Косовска Митровица Шакири Сила заяви, че руският гражданин Краснощеков е пуснат на свобода заради дипломатическия си имунитет като член на мисията на ООН ЮНМИК, докато сръбският член на мисията Деян Димич още е в затвора.
Сила добави, че ще поиска утре от ръководителя на ЮНМИК Захир Танин да бъде свален дипломатическият имунитет на руския гражданин, за да му бъде повдигнато обвинение.
Международните сили за поддържане на мира в Косово - "Кейфор" - отрекоха информацията, че унгарският батальон в състава на мисията се е опитал да се намеси в ситуацията.
„Унгарският батальон е част от Кейфор и следва политиката на Кейфор. Опити за намеса без одобрение на Кейфор не е имало. Те бяха готови да се намесят, но не се опитаха”, съобщи говорителят на "Кейфор" Винченцо Грасо.
Президентът на Сърбия Александър Вучич посочи, че министърът на отбраната и началникът на генералния щаб на сръбската армия са се свързали с НАТО и им било казано, че алиансът няма да се намесва в косовската операция.
По повод задържането на руски гражданин премиерът на Косово Рамуш Харадинай подчерта, че властите, „ще разгледат делото на „руския дипломат” в съответствие с международните конвенции. Косово и страните от региона са наясно с руските стремежи за дестабилизация на региона”.
Москва осъди рязко задържането на руския гражданин. „Задържането е осъществено независимо от това, че руският гражданин има дипломатически имунитет на сътрудник на ООН. Разглеждаме този скандален акт като поредна проява на провокационната линия на косовскоалбанската върхушка”, обяви външното министерство на Русия.