Ученици питат какъв е толеранса на камерите за скорост и защо се глобява за затъмнени стъкла
Затъмнените стъкла на личните автомобили, степента на толеранс на видеокамерите за скорост, както и точността на дрегерите за наркотици, бяха само малка част от въпросите, обсъдени с учениците от 11-ти клас на Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. Лектори в превантивната среща, проведена в зала „Изток” на БСУ по темата „Пътна безопасност – нарушения и санкции”, бяха прокурор Йовита Григорова - Зам.административен ръководител на Апелативна прокуратура - Бургас и комисар Неделчо Рачев – Началник отдел „Охранителна полиция и КАТ” – ОДМВР – Бургас.
В първата част на превантивния разговор двамата лектори засегнаха най-честите нарушения на Закона за движение по пътищата, както и санкциите на които подлежат водачите-нарушители. Интерес предизвикаха реални примери, свързани с интензивната пътна обстановка в Бургаски регион, сред които : поставената 17 годишната ефективна присъда на водача, причинил смъртта на 33 годишен велосипедист в Приморско и осъдителната присъда на граничен полицай, причинил смъртта на бебе в с. Крушевец. Активността на публиката рязко се повиши при разглеждането на възможностите на дрегерите за алкохол и наркотици, като комисар Рачев не пропусна възможността да уточни, че благодарение на местната власт на територията на всяка от общините по Южното Черноморие, са закупени и въведени в експлоатация апарати, тестващи употребата на дрога. В посока разновидностите наркотични вещества, сред които и т.нар. „друсан чай”, бе и част от експозето на прокурор Йовита Григорова, която провокира подрастващите към активен диалог и размисъл колко време от последната употреба на дрога отчита ползвания от полицейските служители дрегер.
Нееднократно учениците от Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника задаваха въпроси, свързани с актуалния пътен трафик, като се вълнуваха не само от санкциите, но и от активната превенция, с която са ангажирани и държавните органи. Комисар Неделчо Рачев заостри вниманието на подрастващите по отношение на пътните рискове, дебнещи младите водачи, които понякога надценявайки собствените си възможности и предоверявайки се на мощните автомобили, допускат тежки катастрофи с фатални последици. Думите му бяха подкрепени и от прокурор Григорова, която наблегна на наказателната отговорност, носена от водачите на пътни превозни средства в случай на тежки катастрофи с причиняването на смърт, смегчаващите и утежняващи вината обстоятелства, както и измененията по отношение на санкциите спрямо пияните и дрогирани водачи.
Двамата лектори припомниха отговорността на кандидат-абитуриентите, като участници в пътния трафик и отново се спряха на най-драстичните нарушения на пътя, сред които високата скорост, неспазване на пътната маркировка и рисковото шофиране. Изтъкнато бе, че в превантивните срещи с подрастващи активно се включват и легенди в света на автомобилизма, каквито са бургаското семейство Апостолови. Удачен бе примера, че Стоян Апостолов въпреки големите скорости в състезателната си кариера е повече от изряден водач с участие в едно единствено леко ПТП и то не по негова вина. Срещата приключи с обещание от Директорът на професионалната гимназия – инж. Роза Желева през новата 2019/2020 година двамата лектори да гостуват в Механотехникума и по други актуални теми, вълнуващи аудиторията.
Припомняме, че подобни превантивни срещи по темата „Пътната безопасност и рисковете, дебнещи младите водачи” се проведоха с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето” и Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола”.