Най-добрите кандидат-гимназисти ще учат наесен китайски език в Английската гимназия на Бургас
От следващата учебна година в АЕГ „Гео Милев“ в Бургас се разкриват три паралелки, в които ще се изучава китайски език като втори чужд език. За идеята, трудностите и очакванията за новата учебна година разговаряме с г-жа Жаклин Нейчева, директор на АЕГ „Гео Милев“, Бургас.
-Г-жо Нейчева, от следващата година в английската гимназия в Бургас започва изучаване на китайски език като втори чужд език. От къде дойде идеята АЕГ „Гео Милев“ да въведе този малко познат в Бургас език в своите профили?
-От години Община Бургас предоставя възможност за изучаване на китайски език под формата на свободно избираема подготовка. Опитът ни досега доказа, че има траен интерес към езика, осъзнава се неговата значимост в световен мащаб и ползите от познаването му. Решихме да надградим това, което до момента е постигнато, откривайки паралелки с вече профилирано изучаване на китайски език и последващо сертифициране на достигнатите нива. В България изучаването на китайски език става все по-популярно и съм сигурна,че новите паралелки ще предизвикат интерес у седмокласниците, които очакваме да станат наши възпитаници през следващата година. Икономическата сила на Китай расте с всяка година и владеенето на този език ще даде изключително предимство на нашите възпитаници както при кандидатстване в университетите навсякъде по света, така и реализирайкисе на световния пазар на труда.
-От идея до реализация - кое беше най-трудното?
-Може би най-трудното беше намирането на специалист с висше образование по специалността, който да се присъедини към екипа ни. За щастие, тази трудност е преодоляна и имаме китаист, който да поеме трите нови паралелки в английската езикова гимназия.
-Какви са очакванията Ви за новите паралелки? Повече ентусиазъм или повече страх от новото и непознатото?
-Аз съм оптимист по природа, а опитът ми досега ме е направил практичен човек. Нямам никакви колебания в правилността на тази политика, защото виждам как днешните ученици имат много ясна представа за своето развитие и избират обучението, което на практика ще им даде шанс за по-добра реализация в живота. Китайският език е бъдещето, комбинация от английски и китайски езици отваря широко вратите към професионалната реализация. Възможно е в началото да има малко страх от страна на учениците, тъй като наистина езикът е сравнително нов и непознат, но в кое начало няма страх? Убедена съм, че много бързо този страх ще бъде изместен от ентусиазма, а възпитаниците ни ще се гордеят с това, че учат китайски език. Вярвам, че най-добрите сред седмокласниците ще поемат предизвикателството и ще изявят желание да са наши ученици.