Как бедният Хорхе стана папа Франциск? Провалена любов го праща при йезуитите
Аржентинецът Хорхе Марио Берголио можеше никога да не сложи расо, камо ли да стане папа, ако едно момиче не отхвърля любовта му. Едва 12-годишен, синът на италиански емигранти хлътва по девойка от квартала в Буенос Айрес, където живее със своите четирима братя и сестри. „Ако не се оженя за теб, ще стана свещеник“, зарича се Хорхе пред своята изгора.
И наистина спазва дадената дума няколко години по-късно. Това е една от популярните версии как запаленият по химия и баскетбол младеж постъпва само на 17 години в Ордена на йезуитите. За да бъде избран на 13 март 2013 г. за 266-и римски папа. Излизащият от комина на Сикстинската капела във Ватикана бял дим възвестява един избор, който поради куп причини може да се смята за исторически.
Франциск е първият папа от Новия свят и първият йезуит. Цели 1200 години след сириеца Григорий III, управлявал между 731 и 741 г., начело на римокатолическата църква застава човек, който не е от Европа. И има ясната амбиция да промени една от най-консервативните институции в крак с времето.
Папа Франциск, който днес пристига в България, има харизмата на благ и твърде земен симпатяга, който не понася лукса.
Води изключително обикновен живот, като кардинал пътува с градския транспорт и си готви сам. Хвърля в смут Ватикана, когато отказва просторния папски апартамент в Апостолическия дворец и предпочита да остане в двустайната си квартира. Не си пада и по скъпите лимузини. Заради мерките за сигурност е принуден понякога да използва бронирания папамобил "Мерцедес" (който ще видим в неделя и в София), но за пътуванията си във Ватикана и Рим предпочита обикновен Ford Focus от автопарка на църквата, а за частни нужди шофира Renault 4 от 1984 г.
Когато пътува до Рим със самолет, избира икономична класа. И се облича в черната си роба вместо в кардиналската в червено и пурпурно.
Навикът да бъде скромен и умерен във всичко, му остава още от младежките години. Израснал е в бедно многолюдно семейство на железничар и домакиня и е свикнал да не се плаши от всякаква работа. Докато следва, за да плати за обучението си, работи като охранител в нощен клуб, чистач и лаборант. В останалото време учи в семинарията Вилия-Девото в Буенос Айрес.
В Чили следва хуманитарни науки, след това продължава образованието си в колежа на свети Йосиф в Буенос Айрес, където получава диплома по философия. Преподава литература, философия и технология в три католически университета. Като лектор е забавен и атрактивен, има добро чувство за хумор, което често демонстрира и сега.
Като виц се разказва репликата му към кардиналите, които току що са го избрали за папа: „Нека Бог ви прости за това, което сте извършили.“
Има железен дневен режим, който продължава да спазва и на 82 години. Става точно в 4,45 ч, след което чете литургия в стаята си и се готви за проповедта, която ще изнесе по-късно. Следобед си позволява кратка дрямка, а работният му ден обикновено приключва в 21 часа.
Не гледа телевизия, давайки за това обет на Дева Мария от Карамел в нощта на 15 юли 1990 година. Обича обаче да слуша радио. Не използва интернет, дори не знае как да работи с компютър, което чистосърдечно си признава. Наскоро отправи призив към младите да не стават роби на мобилните си телефони. В същото време има своя страница в Twitter (в нея публикува видеообръщание преди визитата си в София), но не създава профил в Facebook.
Въпреки благата си усмивка и кротко поведение, лидерът на 1,2 милиарда католици има куража да бъде реформатор и да застъпва тези, които изправят косите на традиционалистите във Ватикана.
Заради думите си, че
гейовете "не трябва да бъдат маргинализирани, а трябва да бъдат интегрирани в обществото“
папа Франциск е избран от списание "Тайм" през 2013 .г за „Човек на годината“. "Ако човек е хомосексуален, но е добър християнин и търси пътя към Бога - кой съм аз, за да го съдя?", възкликва папата. Тази негова реплика е още по-шокираща спрямо позицията на неговия предшественик Бенедикт XVI, който провъзгласи еднополовите бракове за „световна заплаха“.
Спира практиката да се укриват прегрешенията на католически свещеници и заклеймява сексуалните престъпления с деца. Затяга реда и въвежда прозрачност във Ватиканската банка, замесена в няколко скандала с пране на пари.
През 2015 г. под ръководството на Франциск е проведена реформа за опростяване на процеса на разводите. Критикувайки свещениците, които отказват да кръстят извънбрачни деца, той твърди, че самотните майки постъпват правилно, като раждат деца и не правят аборти.
Когато Западът се кани да удари режима на Асад в Сирия, папата се обявява твърдо против военна намеса. През август 2018 г. се противопоставя категорично на смъртното наказание, което е в сила в много щати на САЩ.
Отявлен критик е на необуздания капитализъм, което даде повод на някои от крайнодесните му опоненти, особено в САЩ, да го определят като "комунист в расо”. Според Франциск „ пазарите, мощният двигател на икономиката, не са способни да се самоуправляват". Определя офшорните зони за избягване на данъци и финансовите инструменти като дълбоко неморални и несправедливи,
наричайки ги "бомби с часовников механизъм", които ще наранят бедните по света най-много.
Светият отец е застъпник на икуменизма, стремежът за единение между православието и католицизма, подчертано толерантен е към мюсюлманите и другите вероизповедания.
Франциск беше готов за общо богослужение с българския патриарх по време на визитата у нас, но получи отказ от Светия синод, който се позова на канонични правила.
Папата е голям почитател на светите братя Кирил и Методий, пред чиято икона в храма „Александър Невски” ще отправи лична молитва. Вече стана ясно, че от малък познава българското кисело мляко, с което го хранела баба му. Понятно е и защо за Светия отец най-известният българин е Христо Стоичков. Франциск е голям почитател на футбола, като дете с цялото си семейство вика от трибуните за любимия му отбор Сан Лоренцо. През 2008 г. става официален член на фен клуба на тима от Буенос Айрес. Макар да е аржентинец, Светият отец наскоро скастри запалянковците, които обявиха неговия сънародник и звезда на Барселона Меси за Господ.
Като младеж бъдещият папа се справя доста добре като баскетболист.
Няма шанс да направи спортна кариера, защото след тежка инфекция е премахнат единият му бял дроб.
След футбола другата голяма страст на Франциск е тангото. Предпочита да слуша оркестъра на Хуан Д'Ариенцо, Карлос Гардел, Хулио Соса, Астор Пиацола и Амелита Балтар.
Обича да чете, сред любимите му автори са неговият сънародник Хорхе Луис Борхес, англичанинът Робърт Хю Бенсон (романът „Принцът на света“) и руският класик Фьодор Достоевски. Признава, че харесва и книгите на Джон Толкин, по които е създадена филмовата трилогия „Властелинът на пръстените”. Иначе лентите, които смята за шедьоври, са "Рим, отвореният град" на Роберто Роселини и "Пирът на Бабет" на Габриел Аксел. От музиката предпочита Пучини и Вагнер. Любимата картина на папа Франциск е „Бялото разпятие“ на френския художник Марк Шагал. Платното показва разпъването на Исус на кръста увит с бял шал.
Твърде придирчив е към храната, спазва строга диета и
със сигурност няма да опита шопската салата у нас, защото не обича домати
На закуска държи да има пресни плодове, пие чай без захар и лимон. Много рядко си поръчва кафе еспресо. Един от малкото му капризи е винаги да има подръка от любимата му минерална вода "Санта Фина".
За пръв път в историята на папството глава на Ватикана използва името на свети Франциск от Асизи, известен с аскетичния си живот. Според легендата той е извършил много чудеса, изцелил слепите, парализираните и прокажените. Неговата личност била толкова необичайна, че основателят на Францисканския орден бил канонизиран две години след смъртта му. Подражавал на Христос толкова съвършено, че бил наречен "Alter Christus" – „Втори Христос”.
Също като светеца папа Франциск е способен на впечатляващи жестове, както на 12 април, когато ритуално целуна краката на лидерите на Южен Судан и ги помоли да не допускат нова гражданска война. Преди това пък изми краката на бежанци.
При всяка своя визита Светият отец успява да изненада домакините, разчупвайки протокола. Вероятно ще го направи и в България, където в края на своето посещение ще отправи послание за световен мир. Личният му избор е това да стане на площада, към който гледат православната църква "Св. Неделя", католическият храм "Св. Йосиф", джамията и Синагогата. Символ на мира между религиите, мисия, в която папа Франциск упорито вярва.
Добави Коментар