Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Румен Драганов: Къщите за гости са касички, изпрани са милиони

Румен Драганов
Ключови думи: Румен Драганов, къщи за гости

Изпрани са милиони през къщите за гости, заяви пред bTV Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него не става въпрос за къщи за гости, а за къщи-касички.

„Става въпрос за организирано от властта изтегляне на европейски средства за богопомазани. Ако тръгнем към тези къщи-касички, ще видим, че зад тях стоят много пари. Тези хора са решили да изперат парите си. Някои от тях значително надхвърлят инвестицията, която е декларирана като такава. Изпрани са милиони”, заяви Драганов.

„Къщите за гости, в които са инвестирали хора, които действително искат да развиват туризъм, са 62 хил. Те са перфектни и хората не трябва да се страхуват да ходят там и да ползват продукта. В момента нанасяме огромна имиджова щета на най-добрите хора, които с ентусиазъм работят. Това е обида за туризма”, допълни той. 

Европа ще ни санкционира със сигурност заради нарушенията, свързани с къщите за гости, коментира пред БНР доц. Нончо Димитров, преподавател в УНСС и консултант по европроекти.

Много неверни неща за къщите за гости се изговориха в последните дни. Пред 2009-2010 г., когато стартираха проектите, стратегията на ЕС беше за насърчаване на неземеделски инвестиции в земеделски райони. Интересът беше огромен и се наложи да се направи класиране. 

Припомняме, че прокуратурата започна проверка на всички 746 къщи за гости в страната, построени със средства от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007 – 2013 г. Повод е разследването срещу бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев за източване на евросредства от ПРСР чрез подставено лице, построило къща за гости, която не се ползва по предназначение. 

Според  д-р Нончо Димитров трябва да се обърне внимание на това как са финансирани тези проекти. Принципът е следният - ти си намираш инвестицията, а максималната допустима помощ е 200 хил. евро. Средствата трябва да бъдат осигурени предварително. След това на базата на финансово-счетоводни отчети те се връщат.

Именно осигуряването на такива средства „не е лека задача“, обясни Димитров. Той посъветва проверяващите да гледат произхода на средствата, а не толкова собствеността.

Димитров нарече „поредното невярно твърдение“ оповестеното от министъра на земеделието, че вече са проверени 120 къщи за гости, от които 32 ще трябва да върнат парите, а пък 60 са били с частични нарушения. Той предположи, че държавата няма да прибере повече от 1-2 милиона лева максимум.

Той също така потвърди, че нарушенията са свързани с дейността на тези къщи за гости, които не функционират като такава, както и с ангажиментите за разкриване на работни места.

„Доказването на тези злоупотреби е процес, който е много труден. Предстоят дела, които ще продължат години, а липсата на синхронизация на европейските наредби с нашите позволява шикалкавене и изкривяване на наредбите дотам, че да са в полза на определени бенефициенти, които са изхитрували“.

Навремето администрацията не е имала капацитет да отсее добрите от недобрите проекти, но първата година къщите подлежат на проверки и по тях като цяло администрацията работи компетентно, обясни експертът.

В новата наредба по думите му са отстранени слабостите на старата и се изисква къщите да имат поне 5 души нает персонал. „Когато трябва един бенефициент да плати в рамките на 5 г., колкото е мониторингът, заплатите и осигуровките по тези проекти, ще се замисли дали да прави нередности“.

Къщите за гости, които спазват правилата, не са лош бизнес, категоричен е експертът. 

1
Коментара по темата
1.
Николай
07.05.2019 09:03:14
Браво след 10г. източване но евро пари на някой му светна лампата.
  Добави Коментар
Експерт: Изпращаме годината в несигурна за бизнеса обстановка 19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща По чудо няма загинали 
Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ
Ще бъде ли издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев? Софийски градски съд заседава Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата?
Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин... "Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите „За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо
4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те  За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето