Шокиращо! 69% от учениците в Бургас пият алкохол, наливат се по домовете от 13-годишни
69% от учениците в Бургаско са употребявали алкохол, а 31% никога не са опитвали. Тази стряскаща информация е от анкета между 186 ученици от 2 бургаски училища – СУ "Епископ Константин Преславски" – Бургас и СУ "Св. св. Кирил и Методий" в Средец. Анкетирани са младежи между 14 и 18 години, съобщиха от пресцентъра на РЗИ-Бургас.
39% от гимназистите съобщават, че са се напивали само един-два пъти, но други 40% заявяват, че пият един-два пъти месечно. 10% признават, че пият алкохол веднъж седмично, 8% - 2-3 пъти на седмица, а 3% се наквасват повече от това. Най-много учениците се наливат с огнена вода у дома – 36%, а 33% падат под масата на гости на приятел. В заведения алкохол сипват на 23%, а 8% се наливат в паркове или на улицата.
Запитани на каква възраст учениците започват да употребяват алкохол, 40 % отговарят - 13-14 години, 39 % между 15-16 години, 15% признават, че това се случва на 17 – 18 години, а 6% на 11-12-годишна възраст.
65% от анкетираните ученици казват, че никога не са се напивали, 23 % са се напивали поне веднъж, а при 12 % това се е случвало повече от три пъти.
Влиянието на връстниците е твърде силно в периода на юношеството, когато започва да се отстоява независимостта от родителите и да се формират приятелски групи. В този преход от детство към зрялост, юношите експериментират различни поведенчески роли, които са характерни за зрелия човек. В масовата българска култура пиенето на алкохол е една от тези роли, които се толерират и дори се насърчават, включително и в семейството.
Посягането към пристрастяващи субстанции у младите хора е всъщност не толкова проява на липса на знание, колкото резултат от криза в този период. По този повод отговорното възпитание у дома и разрешаването на съществуващите вече социални проблеми е важна предпоставка, за да може да се изгради ефикасна от заплахите в това направление позиция, заключват от Регионалната здравна инспекция в Бургас.
После си скубем косите,че децата ни страдат!
проблемът е, че това поколение, родители, не знаят, колко ценно е да си образован, и интелигентен.
За тях, родителската грижа е, детето да бъде нахранено и, добре, облечено!
В България проблемът е, че всеки родител, иска да изпъчи детето си,че има, хубава кола, пари, златни сенджири и т.н. Това кара подрастващите, да бъдат с високо самочувствие, следователно, да се чувстват недосегаеми. Може би греша, но!
Според мен е, груба грешка в живота!!!