Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Празнуваме Деня на труда

Историята на Деня на труда се свързва с международното социалистическо движение през XIX век и работническите протести за зачитане на социални права
Ключови думи: Деня на труда, Първи май, празник, новините на Нова, Нова телевизия

На Първи май много държави по света отбелязват Деня на труда и на международната работническа солидарност, съобщава Нова телевизия. Той е един от официалните празници и в България.
За първи път опит за честване на 1 май у нас се прави през 1890 г. от Топографското дружество. През 1939 г. денят е обявен за официален празник, а от 1945 г. комунистическата власт започва да го отбелязва всяка година.
След края на режима през 1989 г. Първи май продължава да е неработен ден, но държавата не се ангажира с организирането на масови прояви, както по времето на социализма.
Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XIX век и работническите протести за зачитане на социални права. Началото се поставя на 1 май 1886 г. в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка с участието на 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, убиват няколко от тях и раняват около 200. На 4 май, по време на последвалия протест срещу полицейското насилие, сред силите на реда е хвърлена бомба, при която загива един униформен, а шестима са ранени. Бързо са осъдени и екзекутирани 7 анархисти, но впоследствие са оправдани.
През 1889 г. Учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава "социалдемократическите партии и профсъюзите от всички страни да демонстрират енергично на 1 май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за права на пролетариата и за световен мир". Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, Конгресът решава, че е "задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на Първи май, навсякъде, където е възможно". 
 

3
Коментара по темата
3.
бургазлийка
01.05.2019 12:46:44
Тези дето мързелуват,
сигурно и те празнуват!
2.
Участващ в безумията
01.05.2019 10:59:41
Така се беше бабо Марче, от личен опит го казвам. Два пъти съм носил червено знаме. Обаче на втория път, с един мой съученик върнахме само коловете, защото знамената бяха от супер качествена коприна - и как иначе! От плата станаха долнища на анцузи за физическо.
ЕЕЕЕЕЕх, "хубави времена " бяха!
1.
баба Мара от пазара
01.05.2019 10:39:33
Денят на труда - 1 май - до голяма степен е компрометиран и омаскарен, както всяко нещо до което са се докоснали комунистическите престъпници (обявени за такива със специален закон от НС).
За по-младите ще опиша накратко какво представляваше тоя меко казано спорен празник по време на скапания СОЦ. И 1-ви май, и 9-ти септември бяха един циркаджилък, един фарс, като на хората се даваха предварително приготвени червени знамена и плакати с изписани глупости по тях и ги караха насила да маршируват, уж защото са много радостни и доволни и пр комунистически дивотии. Тогава манифестациите бяха задължителни, но мнозина от гражданите не отиваха на тях. И затова комунистическите престъпници въведоха санкции - удържаха един надник от заплатата при неявяване на манифестация. И хората започнаха да се явяват в началото на манифестацията, за да ги запишат в списъка, че са дошли, и си отиваха. Тогава комунистическите престъпници въведоха двойно записване - при започване и при завършване на олигофренската манифестация.
Това представляваха първомайските манифестации през скапания СОЦ, за който някой безумци още леят крокодилски сълзи.
  Добави Коментар
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна