Най-старият действащ храм във вътрешността на Странджа се намира в Заберново
Доказано е, че църквата „Свети Лука” в Заберново е най-старият запазен храм във вътрешността на Странджа. Миналата година тя отбеляза 300 г. от изграждането си. Строена е с доброволен труд на хората в селото, вдигната е за по-малко от две денонощия, пише Десант.бг. Всъщност, „вдигната” е условно казано, защото на практика тя е вкопана в земята, каквито са били изискванията за строеж на православни храмове в Османската империя по време на турското робство – кръстът на покрива не трябвало да бъде по-висок от турчин на кон.
Стените й са от ломен камък. От външната страна е украсена с тухлен орнамент “вълчи зъб” и бигорен блок с релефен равномерен кръст. В олтарната част са вградени пет ниши, като по средата има кръгъл прозорец с решетка от две кръстосани пръчки. От западната и южната страна на църквата има открито предверие-нартика. В южната част на предверието, през XIX в. е досторна стаичка, в която се е помещавало килийното училище. Днес малката стаичка е реконструирана и пригодена за туристически посещения.
Местните жители разказват, че апсидата в сегашния си вид е правена от войските на генерал Дибич Забалкански, по време на една от Руско-турските войни. Друга следа, оставена от руснаците тук, е кръстът, издялан върху един от камъните на гърба на храма. Днес за църквата се грижи леля Нанка – така я знаят в Заберново. Свещеник тук никой не е виждал отдавна, леля Нанка има грижата да бие камбаната на празник и за смърт. И да отключва дверите на Божия дом на светли дни като Великден.
Ако решите да се отбиете в това чудно странджанско село, непременно потърсете леля Нанка, да ви отвори храма, за да запалите свещичка за здраве. Така направихме и ние по време на краткия си престой в Заберново. А ако разполагате с повече време, можете да се отбиете до Калето. Или пък да се отправите на поход до някои от 13-те заберновски параклиса, за два от които предстои да ви разкажем.
...
Село Заберново се намира в Странджа планина на открит южен склон спускащ се от Босненското било към долината на река Велека. 68 km е разстоянието до Бургас, 44 km до общинския център Малко Търново по пътя през село Граматиково. Селото влиза в територията на Природен парк Странджа.
Старото му име е Заборна. При потушаването на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 година Заберново силно пострадва. Всичките 85 къщи са ограбени, а населението е избягало. Към 1926 г. то има 333 жители.
Днес в селото има едва 30-тина постоянни жители...
Баща ми беше от Заберново.
И дядо ми - Драгията.
Така го знаеха.
Имаше мелница в селото.
Благодаря Ви Флагман, че сте се сетили за Заберново.
Върнахте ми спомените...