Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Държавата намали приема на студенти в университетите

Тази година нулев прием е обявен в 16 професионални направления в различни университети
Ключови думи: Прием на студенти 2019, студенти 2019, университети в България

Държавата намали приема на студенти и за първи път от много време насам през тази година един кандидат за висше училище ще се бори за едно място, пише в последния си брой списание "Икономист". Това е резултатът от плановете на просветното министерство да намали приема в университетите и съответно лукса от минали години две места във ВУЗ да се борят за един кандидат.

С 1700 са намалени бройките за бакалаври в държавните университети, общият план-прием на първокурсници ще бъде 36 984, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Той подчерта, че не очаква всички предложени места да се запълнят, точно както ставаше и в минали години. Випуск’2019 е малко над 50 000 зрелостници, но част от децата отсега са приети в чужбина, а други няма да кандидатстват във висши училища. 

На практика намалените места в университетите съответстват и на намаления брой студенти в резултат на демографския срив. Очакванията на един кандидат да отговаря едно свободно място може и да не се осъществят, защото ако се добави и приемът в частните университети, може да се окаже, че един младеж разполага с място и половина в университет. Въпросът е дали то е в желаната от него специалност. 

Напоследък държавата опитва да регулира местата за висшисти, като обявява преференциален прием за професиите, за които се очаква да има търсене, и намалява местата в сфери, много търсени от младежите, но в които държавата в близко бъдеще няма да има нужда от кадри, например икономика и администрация. Все още част от кандидатите не са наясно с тази особеност на регулацията, която не е сигурно дали ще проработи.

Част от стратегията на министерството е обявяването на нулев прием, където няма интерес и се приемат под 15 студенти. Обикновено става дума за нетипични специалности за университетите, разкрити заради обществения интерес и възможността да получат субсидия, а целта е вузовете да бъдат принудени да ги закрият. Това се практикува от няколко години, като за тази нулев прием е обявен в 16 професионални направления в различни университети.

Сред най-ощетените откъм студенти вузове е Шуменският университет, където ще се закрие приемът в четири направления – обществени комуникации и информационни науки, икономика, туризъм и национална сигурност. В Аграрния университет в Пловдив се закрива икономиката, във Великотърновския – политическите науки и националната сигурност. Администрация и управление се закриват в Лесотехническия, Военния университет във Велико Търново и във Висшето училище по телекомуникации. Русенският университет няма да приема тази година студенти по национална сигурност. Специалността няма да се учи и във Велико Търново. Сред порязаните вузове е и Софийският университет „Св. Климент Охридски“, който няма да обяви прием в специалност обществено здраве.

Увеличава се приемът в медицина и фармация, но кандидат-студентите продължават да бягат от инженерните професионални направления, въпреки че обявените заплати там и прогнозният им ръст в следващите години са сред най-високите. Държавата ще намали приема в специалностите икономика и психология. За последната кандидат-студентите водят най-лютата битка и се влиза с най-висок бал, но парадоксът е, че министерството намалява бройките за прием, въпреки че обяви, че ще назначава все повече психолози в училищата. 

Държавата обмисля и обявяването на нещо като трета стипендия за младите хора, избиращи да учат химия, химични технологии, математика, физика, религия и педагогика на обучението по конкретен учебен предмет в горните класове. Тя ще се състои в опрощаване на семестриалната им такса, но това няма да се случи от следващата учебна година. За сметка на това държавата ще очаква на финала на образованието си висшистът да сключи договор и да работи по специалността си за определен период от време. Най-закрепостени в тази сфера са младите медици, които специализират в определени сфери. Здравното министерство вече лансира подобен документ, чрез който младите хора, специализирали с държавни пари, ще трябва да останат да работят в България за същия период от време, колкото е била специализацията им.

5
Коментара по темата
5.
до 2
28.04.2019 17:19:12
така е . но си пропуснал да напишеш най-важното, че през гадния комунизъм бяхме 9 млн българи и 0,2 млн роми. това се запази почти до 1998 г, и през тази 1998 г когато дойде другаря Костов и ОДС, после Царя и НДСВ , а после Боко и Гроб до 2018 г., българите се стопихме на половина, а ромите се увеличиха неколкократно, освен това им плащаме и сметките вече и ни шибат и убиват.
4.
Тато
28.04.2019 08:49:17
Бройката на студентите трябва да се намали наполовина, както и на т.н. ВУЗ-ове.
3.
коя
27.04.2019 21:49:03
държава на герп и дпс ли
2.
Логично
27.04.2019 18:47:14
В момента, по данни на ООН, населението на България е 6 968 000. Етническите българи са около 4,8 млн., турците са 0,8 млн., циганите са 1,3 млн. Ако сегашните демографски тенденции се запазят, след 30 години, през 2050 г., българите ще са около 500 000, циганите в България ще са около 3,5 млн., а турците ще са 0,7 млн. души. Общият брой на населението ще стане 4,7 милиона души. Същото се твърди и в доклад на Департамента по икономически и социални въпроси на ООН за перспективите пред нациите.
1.
Атанас Кьосев
27.04.2019 18:23:33
Крайно време беше... Аман от безработни вишисти... И проблема най вече се получава, когато кандидатстват за работни места, за където изискването е "средно образование", а после имаме претенции, че сме По!
  Добави Коментар
Водещ специалист за рак на кожата ще преглежда безплатно в МЦ „Вяра и Надежда“ към КОЦ- Бургас Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света Защо шоколадът поскъпна двойно Всеки път, когато вали в Западна Африка, фючърсите се променят, казват експерти 
Лудо влюбена е в него, а можеше да й бъде баща Тя не спира да демонстрира чувствата си към водещия, към когото вече явно е привързана и дъщеричката ѝ от брака ѝ с Явор Зейн – Карина Има нов мъж в живота си Певицата се показа с огромен букет от бели рози в изискано столично заведение
Изостави семейството си заради любовницата, но когато решиш да се върнеш при бившата си, получи неочакван удар Вижте тази история  Драматична промяна в живота на тези три зодии през април Вижте кои са
Пожар в детска градина, евакуира децата и персонала Пристигналите на място пожарни екипи са направили повторен оглед на сградата Гoляма промяна за 1 милиард потребители "Майкрософт" улеснява достъпа и приключва с паролите
Беше най-търсеният фотограф, но сега влиза в затвора за педофилия Осъдиха го на 7 години затвор Измамници печелят милиони на гърба му Знам кой разпространява фалшивите реклами с името ми, обяви инфекционистът 
96-годишна жена дари 100 000 лева за детско отделение: Нямам друг смисъл в живота Решението да дарят парите от продажбата на апартамент за болницата в Димитровград семейство Йотови вземат, когато губят дъщеря си в COVID пандемията Евакуираха детска градина в Сливен заради късо съединение Причината е късо съединение в бойлер