Фейсбук, Гугъл... Кой и как ни следи в интернет?
От начина, по който ползвате Гугъл, фейсбук и други социални мреци, зависи колко "следи" оставяте след себе си. Интернет-търсачките и социалните мрежи знаят за Вас повече, отколкото родната ви майка, пише "Дойче Веле".
Ако не вярвате, прочетете това! Джеф Хамербахер, един от програмистите във Facebook, беше казал, че най-добрите мозъци от неговото поколение мислят само как да примамят хората към рекламите във Facebook и беше нарекъл това развитие трагично.
Ако продължавате да се чудите как така в браузъра ви моментално се явяват настойчиви оферти за застраховка живот - веднага, след като сте започнали да тренирате някой рискован спорт, или пък спецслужбите започнат да проявяват интерес към вас, след като в Google сте потърсили информация за радиоактивни вещества, явно не сте запознати с наличието на някои функции, за които ще стане дума по-долу.
70-те шпиони на Google Концернът
Google предлага повече от 70 различни продукта, сред които Google-браузър, Google-поща, Google-търсачка, Google-преводач, системата Андроид и т.н. Почти всеки от тези продукти събира информация за потребителите. Как става това? Да предположим, че ползвате браузъра Google Chrome и сте влезли в сайта на някой онлайн-магазин, превключили сте на предпочитания от Вас език, посочили сте града, в който живеете, и сте избрали търсения от Вас продукт, например сокоизстисквачка. След това се случва следното: сайтът предава на браузъра чрез т.нар. бисквитки информация за вашите предпочитания, например: Николай от София иска да пие прясно изстискан плодов сок. След като знае от какво се интересувате, Google "продава" тази информация на рекламодатели. Защото е твърде възможно Николай да проявява интерес също и към здравословно хранене или към нови кухненски електроуреди. След това Youtube, който също е част от империята Google, започва да Ви бомбардира с реклами на тема спорт и здравословно хранене и да ви препоръчва да си купите нещо - например тостер на ниска цена. И всичко това става само въз основа на информацията, която сте подали чрез една-единствена ключова дума, въведена в търсачката. Освен това Google събира информация и за компютърното Ви устройство, за операционната му система и интернет-връзка. Google регистрира и всяко Ваше действие - дали слушате музика, търсите адреси, гледате карти и т.н.
Facebook знае за Вас почти всичко
Събирането на информация във Facebook също става с помощта на "бисквитки". Ако натиснете "харесвам" или "сподели", Фейсбук веднага регистрира посещението Ви, дори и да сте излезли от социалната мрежа. Facebook обаче се стреми да Ви задържи колкото се може по-дълго време в мрежата си и използва за това "хватки" като бутона "харесвам", посещения на други сайтове, лични данни и информация за приятели. Един пример: разполагайки със списък на Вашите приятели, Facebook знае, че скоро баба Ви от Самоков има рожден ден. Няколко дни преди събитието започват масирано да ви бомбардират с реклами на фирми, които доставят цветя по домовете. А ако сте решили да отидете на парти по случай Хелоуин (31 октомври), и сте се информирали в мрежата къде можете да празнувате, гответе се за реклами на карнавални костюми за Хелоуин. В тази връзка е интересно да се запитаме защо Facebook закупи платформата за кратки съобщения WhatsApp през 2014 година, при положение, че си има собствен месинджър. Как точно приложението носи печалба на собственика си е неясно, тъй като то остава безплатно и не излъчва реклама. Но би трябвало да ни алармира това, че приложението има достъп до камерата и микрофона на устройството (същото важи впрочем за Facebook и Google) и обменя данни с компанията-майка.
Добави Коментар