Миролюб Столарски обясни, че въпреки, че австрийска фирма изгражда системата, то системата си остава на държавата, както е по закон. Писмото с лична молба от Председателя на Управителния съвет на АПИ Георги Терзийски показва молба за прехвърляне на системата в “частни ръце”, което означава и прехвърляне на отговорността за събиране и изразходване на целия бюджет за пътища на България.
Съгласно действащото законодателство “Оператор” на българската тол система е Агенция Пътна Инфраструктура (АПИ). Държавното ведомство е собственик на всички активи, бази данни, както и отговаря за събирането на всички пътни такси от винетки и такси за изминато разстояние от тежкотоварните автомобили (тол такси). Като Оператор на системата АПИ отговаря за събирането и разходването на очакваните около 1.3 милиарда лева приходи от такси, платени от български камиони, автобуси и транзитния трафик всяка година.
Операторът на тол-системата има пълен достъп до движението на всички автомобили в страната, включително и автомобилите на НСО и охраната на премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев.
В допълнение, Операторът на системата има достъп и до специализираните списъци с автомобили на МВР, Спешна помощ, Пожарна безопасност и не на последно място списък с автомобилите на Национална Служба Охрана (НСО).
Операторът на системата определя обхвата и обема на пътища, които да бъдат обложени с такси, както и размера на самите такси за всяко превозно средство.
Какво написа шефът на пътната агенция в сърцераздирателно писмо:
До: “КАПШ ТРАФИК СОЛЮШЪНС” ДЗЗД,
гр София, жк “София Парк”, ул. Панорама София”
№5, Бизнес център “Екс Ес Тауър” (XS Tower)
Относно: Опериране на системата за електронна винетка
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЕБЕР,
Както беше обсъдено на проведените срещи, Агенция “Пътна Инфраструктура” все още не е в състояние да осигури пълноценно функциониране на системата за електронна винетка. Наясно сме, че такива оперативни услуги са със сигурност извън предмета на Договор №Д-7/16.01.2018г., но ние Ви молим да ни подкрепите в оперирането на системата за електронна винетка за подсигуряване на минималните технически операции и с цел да се гарантира функционалността й. Разбира се, ние ще Ви предоставим всички права и достъп до системата за електронна винетка, които ще са ви нужни да предоставянето на такава подкрепа.
Високо ценим Вашия положителен отговор и информация относно обхвата, който ще можете да покриете за работата на системата за електронна винетка за подкрепа 24 часа в денонощието най-късно до 15.08.2019 г.
С УВАЖЕНИЕ,
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АГЕНЦИЯ ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУ РА
Законът
Съгласно чл. 10, ал. 1 от Закона за Пътищата, българската държава в лицето на “Агенция Пътна Инфраструктура” осъществява правомощията на Оператор на Електронната система за събиране на пътни такси. Ролята на Оператор включва отговорността по събирането на всички приходи от пътни такси (електронни винетки и тол такси), осъществяване на държавен контрол върху цялата електронна система. В този смисъл, писмото-покана за опериране на системата означава, че държавата ще предаде правото и за “опериране” по закон в частни ръце. Това би дало всички правомощия на частна фирма, независимо коя е тя, да отговаря за събираемостта на всички пътни такси, както и за решенията за тяхното управление.
Конфликт на интереси за милиарди
Един от основните притеснителни аргументи в изтеклото писмо, е че държавата е предала именно на фирмата, която изгражда системата и да я оперира, и да борави с всички приходи, права на достъп и дава възможност на частна фирма да определя и събира тол таксите в държавата.
Ако се окаже, че съдържанието на писмото е действително до края на седмицата, вероятно премиерът Борисов ще поиска оставките на Управителния съвет на пътната агенция и вероятно за втори път ще поиска оставката и на зам.-министър Николай Нанков, който до този момент изглежда непоклатим.
Припомняме, че зам.министърът на регионалното министерство веднъж вече “пое политическа” отговорност и подаде оставка, но две седмици след това отново зае своята позиция през задния вход на министерството.
От писмото, разпространено днес, става ясно, че 1.3 милиарда лева (по думи на премиера Бойко Борисов) ще отидат в частни ръце. В допълнение излиза, че държавата ще плати 150 милиона лева за изграждането на системата и след това ще я “подари” на частната фирма за опериране.
150 милиона на вятъра след пореден провал
В началото на 2018 г. след мъчителна процедура за избор на изпълнител беше избрана австрийската фирма “Капш”, която спечели публичния търг с предложена цена от 150 млн. лв. Съгласно договора, на фирмата беше даден срок да изгради системата за 7 месеца, след което да проведе сложни технически тестове в продължение на 12 месеца и да докаже безусловно пред държавата, че тол системата работи без проблеми.
Една година по-късно австрийската фирма изпълнител се провали и не успя да предаде готова система дори след 12 месеца работа. Оказа се, че австрийската компания не само не е готова, но и е притиснала пътната агенция да пуска допълнителни обществени поръчки за елементи, които са нейна отговорност по договор. Такъв е случаят с интернет страницата www.bgtoll.bg, за която се оказа, че австрийската фирма имала задължение да направи само един бутон, а останалата част била отговорност на АПИ.
Подаръци ще има за всички от сърце
В договора за обществена поръчка има заложена клауза, че при несправяне с работата навреме или изработване на неефективна система, избраният изпълнител няма да получи нито стотинка за работата си и в допълнение ще бъде глобен с до 60 млн. лв. заради пропуснатите ползи, които е нанесъл на държавата и българските данъкоплатци.
През декември 2018 след публикация във вестник “Капитал” стана ясно, че пътната агенция не само не е глобила консорциума “Капш трафик солюшънс” ДЗЗД, но и сключва анекс, в който опрощава над 60% от задълженията по договор, които имат австрийците. Цената остава без промяна.
Серия от оставки заради провалите със старта на тол-системата
След щедрия подарък и пускането на системата в началото на 2019 г. обаче, очаквано имаше серия от проблеми и сривове със системата за електронна винетка, което доведе до масово недоволство в хората. Тогава премиерът се намеси и оставки подадоха Веселин Давидов, който отговаря за електронната система за събиране на такси (член на Управителния съвет на агенция “Пътна инфраструктура”), Антон Антонов, директор на Националното тол управление и Радослав Николов, съветник в политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Кой е виновен – държавата или австрийския строител на системи?
Много хора биха си припомнили българската поговорка “не е виновен този, който яде баницата, а този който му я дава“. Всъщност обаче ако се проследи историята на австрийската компания “Капш” и нейната репутация, излизат противоречия с тази българска максима.
Премиерът на Чехия излезе с публична позиция по темата за австрийската “Капш”, която беше обвинена за корупция свързана с желанието и да оперира системата за електронно пътно таксуване в Чехия.
За това свидетелства случаят в Чехия, в който през началото на април 2019 министъра на транспорта подава оставка след като барети влизат в офисите на същата тази компания “Капш” и прибират документи и компютри. Претърсването е вследствие на разследване за корупция по високите етажи от антимонополния орган на Чехия във връзка с действия на “Капш” (бел. ред. Kapsch Traffic) в Чехия за придобиване на права да оперира тол системата в страната. Главният изпълнителен директор на Капш – Карел Феикс и Директорът на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) – Питър Рафаж са обвинени в опит да манипулират обществена поръчка и да оперират системата за електронно пътно таксуване в Чехия. По случая се занимава специализираното звено за борба с организираната престъпност в Чехия.
Това разбира се, не е единственият проект в историята на австрийския “играч” на терена на тол системи. За справка – през 2016г. Капш са обвинени и от правителството на Южна Африка за присвояване на 70% от държавния бюджет за пътища в страната, което води до протести и оставка на министъра на транспорта. За 2017 министерството на транспорта в ЮАР отчита над 300 милиона евро загуби в резултат на неплатени такси.
Излиза, че българският данъкоплатец трябва да има едно наум за приложимостта на български поговорки, когато става въпрос на “внос” на тол системи от страна на компания с противоречевиа репутация.