Спомени от соца: Когато тристаен апартаент струваше 20 000 лв., а двустаен - 14 000
От началото на 60-те години, поради масовата миграция от селата към градовете, започва ударно строителство на панелни жилищни комплекси. Създадена е и стройна схема на планиране на нуждите на хората там: детска градина - на 3 до 5 хиляди жители, училище - на 15-20 000 жители, поликлиника и кино - на 40-50 хиляди жители, съобщава retro.bg. В по-големите комплекси са изградени т.нар. РУМ-ове, Битови комбинати, Дом на услугите, Спортна зала, Културен дом и т.н.
Хората от това поколение помнят, че апартаментите в голяма част от построените жилищни блокове бяха зачислени към различните предприятия и учреждения и в тях можеше да бъдат настанени само отговарящите на определени условия работници и служители. Така се появяват например т.нар. военни блокове из цяла България, за кремиковските работници изниква цял нов квартал в столицата, а бургаските нефтохимици са настанени в много от новоизградените блокове на застроения през 70-те жк „Славейков“. Тъй като голяма част от жилищата бяха ведомствени, хората, които ги обитаваха, заплащаха за тях символичен наем на държавата. Наемът за жилище към края на 80-те е: 90 лв. за стая, 130 лв. за гарсониера и 280 лв. за тристаен апартамент.
През 1969 г. при средна месечна заплата 117,17 лева една гарсониера в София се продава за 5000 лв., т.е. 42,67 месечни заплати. До края на 60-те, според комунистическото законодателство, притежаването на повече от един апартамент носи риск държавата да настани в него принудително наематели на държавен, символичен наем.
От началото на 70-те влиза в сила нов закон, според който покупко-продажба на недвижимо имущество се осъществява само от държавна комисия. И който реши да продава имот, го обявява, а държавната комисия определя кой ще е купувачът и на каква цена ще купи недвижимия имот.
Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, се записваше в списък и чакаше на опашка с години. Държавна комисия определяше кой от чакащите е най-нуждаещ се и на него даваше жилище, с държавен кредит за 20 години на цена, дотирана от държавата. Според публикуван в Държавен вестник от април 1988 г. тиражен лист на Държавната парично-предметна лотария: цената на едностаен панелен апартамент в София е 9001 лв., на двустаен – 14 304 лв., на тристаен – 20 000 лева.
При социализма сам човек или семейство имаха право да притежават един апартамент до 120 кв.м в окръжен град и една вила. Затова мнозина, които искаха да си купят втори апартамент, при условие че вече имат един, му намираха цаката – съпрузи се развеждаха фиктивно или прехвърляха вече съществуващия апартамент на своите деца.
30 години автора на статията абсолютно осъзнато манипулира, и вие като гарги врякате! Няма как да сравнявате 60-те със 70-те, камо ли пък 80-те, и както разбирам някои млади попчета от края на 80-те! Единственото, което и все още разбирам е че българина ще унищожи Държавата си, но няма да признае греховете си! А, тези грехове си имат своите естествени следствия.
Качествената продукция излизаше за СССр пък тук оставаше боклука.
Експлоатация на труда и залъгване на хората... едни братушки създадоха системата да им се работи без пари. Да не мислите че сме били супер икономическа сила.... да бе да... бачкаш като роб и чакаш:
10 години за апартамент
10-20 година за Някое соц возило
И той живота минал.... в чакане
Миньорите си даваха живота в мините, умират на по 45 год
Катаджиите са си от “нашите” доносници и рушветаджии....
кво ми ги говориш....
Обаче ако взимаш и 2000 лв пак можеш да имаш чисто нов апартамент и чисто нова кола
Жалко, жалко .Нивото е много ниско.
По-хубаво от новото няма!
материали и ще се окаже, че днес купуваме картонени кутии за 3-но по скъпо от преди.
Няма да стигнете до никъде с празните приказки за колко струвала баничката или киселото мляко. По време на СОЦ-а хората бяха зле. За един апартамент работеха цял живот - вземаха заем от ДСК и го изплащаха по 20 - 30 години. Да не говорим, че да купиш жилище (както и автомобил) се чакаше по 10 - 15, че и по 20 години.
И тия внушения за "ниски" цени са пропаганда за малоумници! Имаше и още по-ниски цени - по 7-8 хиляди лева, но тогава баща ми вземаше 120 лв. заплата и тя се считаше за голяма, а заплатата на майка ми беше 90 лв. Никакво сравнение не може да става! Времената бяха такива! Тогава едва започваше строежа на к-с "Лазур" (бивш "Толбухин") и първите 4-етажни блокчета ги правеха с един автокран, покачен на купчина пръст, за по-високо. И тогавашните власти молеха хората да си вземат апартамент там, но хората не искаха - първо, защото тоалетната била вътре в жилището и се опасяваха, че ще мирише и второ - не искаха да живеят на края на града. Затова там се заселиха предимно преселници от селата, защото нямаше къде другаде да отидат. А това, че изпростачиха града е друга тема...
Приятелче , това което си написал е вярно - И днес България е на челните места по притежание на недвижимост ,
ноооооооо .....
Странно защо си пропуснал да отбележиш , че това се дължи НАЙ-ВЕЧЕ на Социалистическия сграден фонд , който живот и здраве -ОХОТНО си ползваме и днес !
И не ни плаши със Севрена Корея , плийс ;
Щото там жилищата са безплатни , а такива животни като бездомници и клошари - просто нЕма !!!
Да ! Жилищата бяха панелни , НО СОБСТВЕНИ ! При това - закупени с практически БЕЗЛИХВЕН заем от Държавата , КОЯТО ГАРАНТИРАШЕ работното място и изплащането на вноските за всеки новодомец !
Сори , нещастни демократисчета , но такова нещо НИТО ЕДНА световно известна демокрация НЕ Е успяла да постигне ! Даже и наполовината ! Само за сравнение - в днешната Ви Талибанизирана , все още прегвалена Германия , този процент е малко над 40 % !
А случайно да сте чули за такава демокрация , която да Ви гарантира работно място и ИЗПЛАЩАНЕ на работна заплата за периода на заема от 10 години ??? Аз щото НЕ съм чул ! И със сигурност няма и да чуя ...