Властта бламира президента на КСНС, Румен Радев призова българите за нетърпимост към корупцията
Заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента не успя да стигне до консенсус за борбата с корупцията по високите етажи на властта.
Това стана ясно от изявления на председателите на парламентарните групи на „БСП за България” и на ГЕРБ след форума.
Припомняме, че темата на заседанието бе: „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки“.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче обяви, че само тя подкрепила проектодокумента, предложен от държавния глава Румен Радев.
Нинова коментира, че статуквото бранело себе си и обвинило медиите за случващото се.
Председателят на групата на ГЕРБ Даниела Дариткова потвърди, че съгласие не е било постигнато.
Последва изявление на президента Румен Радев. Той каза, че предложил проектостановище с констатации за корупцията по високите етажи и с предложения за мерки за борба с нея. Те обаче били отхвърлени.
Радев накрая каза: "Искам да благодаря на няколкото медии, които започнаха процеса по изобличаване и които не спират да търсят истината. Искам да призова българите към нетърпимост и непримиримост към всички прояви на корупция и към бездействието на държавните институции."
Според президента "апартаментгейт" не може да се лекува с оставки и най-вероятно това е само върхът на айсберга.
„В хода на дискусиите на Съвета предложих проект на становище. Това становище не се прие от участниците на Съвета в мнозинство и там, където имахме разминавания, са основно във въпроса какви са измеренията на корупцията във висшите публични длъжности, доколко ефективна е тя на този етап; и, разбира се, предложенията за решенията”, обясни Румен Радев.
Според него разминаване имало в оценката за ефективността на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), както и за контрола на парламента върху тази комисия.
Президентът се разминал с мнозинството в КСНС и в оценката за ефективността на нормативната база.
Румен Радев поискал нов закон за борба с корупцията, както и временна парламентарна комисия, която да провери дейността на КПКОНПИ и да предложи кадрови и организационни решения.
Оправомощените органи да извършат пълна проверка на всички изнесени в публичното пространство документи, които касаят лица, заемащи висши публични длъжности; пълните протоколи от проверките да станат публично достояние, настоял още президентът.
Той нямал намерение да свиква КСНС сега. Румен Радев припомни, че наложил цялостно вето върху антикорупционния закон. Крахът на закона по отношение на висшите публични длъжност днес бил видим.
Президентът припомни и че е призовал КПКОНПИ, прокуратурата, МВР и службите да навлязат и в „старателно отбягвания периметър на властта”.
Предупредил, че ако това не се случи, разпадът ще продължи.
Институциите обаче продължили да неглижират проблемите с корупцията.
„И когато избухна „апартаментгейт”, вместо те да се задействат активно и да вървят преди медийните публикации, те продължиха да мълчат. За мен това поведение разкрива криза на държавността. Имаме сериозен проблем, мисля, че никой не го отрича, и този проблем касае националната сигурност. Затова и миналата сряда обявих този извънреден Съвет”, обясни Румен Радев.
Той изискал доклад от КПКОНПИ, но в същия ден излезли публикации и за заместник-председателя на органа (Антон Славчев), че има същите проблеми с жилището си.
Затова президентът отменил поканата си към него да присъства на КСНС.
„Докладът, който изисках от КПКОНПИ, разкрива неефективността, според мен, на тази комисия по отношение на висши публични длъжности в този състав, функции и ръководство”, каза президентът.
Това имало своето обяснение и в доклад на шефа на парламентарната комисия за борба с корупцията.
В заключението на документа пишело, че в момента съществува институционален механизъм за противодействие на корупцията. А в същото време се виждали резултатите.
Румен Радев отново каза, че вижда проблем в начина, по който е избрано ръководството на КПКОНПИ.
Той призова за енергични и безкомпромисни действия на институциите за възстановяване на държавността и на доверието на гражданите.
„На безочието на определени политици и на ширещата се демонстрация на чувство за безнаказаност трябва да се сложи край. Защото усещането за безнаказаност на най-високо ниво се превръща в стандарт за администрацията на по-ниски нива и по провинцията, където твърде вероятно може да се дублират скандалите, които текат в момента в столицата”, коментира държавният глава.
Ако българите искат да имат достоен живот, трябва да научат своите политици да живеят само от заплати, смята президентът.
Според него български политици демонстрират необясним с доходите им лукс. Те имали имоти у нас и в чужбина, като действали чрез подставени лица и офшорни дружества.
Всичко това била на фона на обидно ниски пенсии и заплати.
Президентът обясни, че горното важало и за средите на магистратите, като подчерта, че битка с корупцията е невъзможна при проядена съдебна система.
Налице е растяща криза в доверието. Ако не се вземат мерки, кризата ще се задълбочи и това ще доведе до пълна загуба на легитимност и до непредсказуеми последици, предупреди Румен Радев.
Всички в кацата с мед се правят, че тя не съществува.И така вече 30 години.
Мафиотска държава, обречена на корупция