Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Корнелия Нинова на влизане в КСНС: Предлагам промяна в правомощията на главния прокурор

Лидерката на БСП влезе с три основни предложения в КСНС
Ключови думи: Корнелия Нинова, главен прокурор, БСП за България, Бойко Борисов, Волен Сидеров, Карадайъ, Марешки, ДАНС, КСНС

Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска повече съдебен контрол върху прокуратурата. Тя говори на влизане в президентството, преди Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).

Предлагам разговори в партиите и в обществото, и със специалистите за промяна в правомощията на главния прокурор и налагане на съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, които досега не подлежат на такъв. Защото създават условия за произвол на прокуратурата по определени дела и субективни решения по тези дела", каза Нинова. 

Според нея това заседание на КСНС е изключително важно. От него обаче щяло да има смисъл само ако се вземат конкретни решения.

Нинова обясни, че 30 години била декларирана воля за борба с корупцията, но се стигнало дотам кражбите да достигнат 10 млрд. лева на година.

Лидерката на БСП каза още, че е нужен нов антикорупционен закон, защото сегашният бил лобистки, написан набързо и прикриващ олигарси и политици.

„Първо, е необходимо добър закон. Второ, 10-15 човека, които са независими от политически партии, които са сигурни срещу провокации от икономически кръгове; на които да се даде възможност да провеждат този закон абсолютно безкомпромисно спрямо всички независимо от постовете ни. И третото е контрол върху изпълнението на закона”, коментира Корнелия Нинова.

Затова тя влизала в КСНС с три конкретни предложения.

„Първото е изцяло нов антикорупционен закон, за който имаме готовност, защото ви казах сегашният в какво състояние е. (…)

 „Второто, което внасям като предложение, е правила за избор на двамата европейски прокурори, които трябва да работят в България. Предстои техният избор, а няма никакви правила и рискуваме отново те да бъдат посочени непрозрачно, от определени кръгове и да бъдат едни послушковци, които няма да доведат докрай и Европейската прокуратура на територията на България.

И третото е, предлагам разговори в партиите и в обществото, и със специалистите за промяна в правомощията на главния прокурор и налагане на съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, които досега не подлежат на такъв. Защото създават условия за произвол на прокуратурата по определени дела и субективни решения по тези дела”, заяви лидерката на БСП.

Корнелия Нинова обясни, че това няма да е повод парламентарната й група да се върне в Народното събрание поне до евровота на 26 май.

Веднага след началото на заседанието на КСНС, посветено на противодействието на корупцията по високите етажи на властта и необходимостта от мерки в тази насока, от пресцентъра на държавния глава изпратиха съобщение.

Това е второто заседание на консултативния съвет, свикано от президента Румен Радев за предприемане на реални мерки за борба с корупцията, след становището на КСНС от 17 октомври 2017г. Членовете на консултативния съвет тогава декларираха, че е необходим комплексен подход, който наред с  превенцията, да се фокусира и върху разкриването, разследването и реализирането на наказателна отговорност; нормативна база, която да обхваща всички аспекти на превенцията, противодействието и борбата с корупцията; ефективни институции и механизми, както за превенция и пресичане на корупционни практики, така и за своевременно разкриване и разследване на корупционни престъпления. Тези постановки не бяха заложени в цялост в приетия антикорупционен закон, на който държавният глава наложи цялостно вето, информират от „Дондуков” 2.

Призив за реално противодействие на корупцията в България беше отправен от държавния глава и в неговия публичен отчет по случай две години от встъпването му в длъжност от януари 2019 г.

От пресслужбата на президентството припомнят следното изявление на Румен Радев:  

„…Историята е показала, че закърняването на представителната демокрация води до концентрация на политическата власт в тесен елит, който трансформира тази власт в икономически облаги и ги влага в още повече власт. Така този елит бетонира властта си и порочният кръг се затваря. Оттам и растящите бедност и неравенства, незадоволителният темп на развитие, настъплението срещу демокрацията, чувството за обреченост и безпътица, емиграцията и демографската катастрофа.

 Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбвани; сенчест и олигархичен бизнес от почтено предприемачество. Механизмите за контрол над властта трябва да се разширят и да включват не само формални проверки на имотни декларации на политиците, а и какви пари харчат, имат ли свързани и подставени лица за скрито придобиване на фирми, активи, имоти и сметки у нас и в чужбина.

За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това минава неизбежно през възмездието – безкомпромисно наказателно преследване на корумпираните и грабителите. Апелирам КПКОНПИ, прокуратурата, МВР и службите да навлязат и в старателно отбягвания периметър на властта, в потенциални зависимости между политици, собственици на фирми, които печелят крупни обществени поръчки, и потенциални подставени лица. Ако това не стане, разпадът ще продължи, а търсенето на справедливост може да излезе извън рамките и механизмите на закона.

 Управляващият елит трябва да реши въпроса за ускореното икономическо и социално развитие на страната. Който иска да управлява, трябва да предложи високообразовани, компетентни и почтени хора, мотивирани да работят в полза на обществото.

 Ако партиите искат да се видят на бъдещия политически хоризонт, трябва да се чистят от корумпирани и некомпетентни кадри с управленски амбиции. Ако нашето общество осъзнае своята сила и отговорност, то може да се справи с истинския проблем на България – безнаказаните престъпност и корупция. Ако се справим с този проблем, ще се гарантира прозрачна и справедлива обществена и бизнес среда, в която и другите проблеми ще намерят своето решение.“

На заседанието на КСНС пристигнаха премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров, лидерите на парламентарни групи Даниела Дариткова - ГЕРБ, Мустафа Карадайъ - ДПС, Корнелия Нинова - "БСП за България", Волен Сидеров - "Обединени патриоти"; зам.-председателите на парламента Емил Христов и Веселин Марешки, началниците на ДАНС, на Държавна агенция "Разузнаване", на отбраната, финансовият министър Владислав Горанов и др. 

От пресцентъра на държавния глава съобщиха за "Флагман", че представители на КПКОНПИ (Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество) няма. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ
Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко Той беше категоричен, че ИТН са против увеличаване на данъци Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой При трагичния инцидент загинаха 76 души, а над 50 бяха ранени
Бавачката на децата им ги съди Исковете са за неплатени такси, дължат хиляди левове Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест Не се уточнява за какво ще бъдат използвани допълнителните приходи
Когато детските градини у нас бяха по 3,6 лева на месец Децата закусваха с филийки, намазани с масло и поръсени с шарена сол, разказва учителка от това време Евтин десерт без печене, желатин и яйца, топи се в устата! Много вкусно и бързо Ето какво ви е необходимо