Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Корнелия Нинова на влизане в КСНС: Предлагам промяна в правомощията на главния прокурор

Лидерката на БСП влезе с три основни предложения в КСНС
Ключови думи: Корнелия Нинова, главен прокурор, БСП за България, Бойко Борисов, Волен Сидеров, Карадайъ, Марешки, ДАНС, КСНС

Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска повече съдебен контрол върху прокуратурата. Тя говори на влизане в президентството, преди Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).

Предлагам разговори в партиите и в обществото, и със специалистите за промяна в правомощията на главния прокурор и налагане на съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, които досега не подлежат на такъв. Защото създават условия за произвол на прокуратурата по определени дела и субективни решения по тези дела", каза Нинова. 

Според нея това заседание на КСНС е изключително важно. От него обаче щяло да има смисъл само ако се вземат конкретни решения.

Нинова обясни, че 30 години била декларирана воля за борба с корупцията, но се стигнало дотам кражбите да достигнат 10 млрд. лева на година.

Лидерката на БСП каза още, че е нужен нов антикорупционен закон, защото сегашният бил лобистки, написан набързо и прикриващ олигарси и политици.

„Първо, е необходимо добър закон. Второ, 10-15 човека, които са независими от политически партии, които са сигурни срещу провокации от икономически кръгове; на които да се даде възможност да провеждат този закон абсолютно безкомпромисно спрямо всички независимо от постовете ни. И третото е контрол върху изпълнението на закона”, коментира Корнелия Нинова.

Затова тя влизала в КСНС с три конкретни предложения.

„Първото е изцяло нов антикорупционен закон, за който имаме готовност, защото ви казах сегашният в какво състояние е. (…)

 „Второто, което внасям като предложение, е правила за избор на двамата европейски прокурори, които трябва да работят в България. Предстои техният избор, а няма никакви правила и рискуваме отново те да бъдат посочени непрозрачно, от определени кръгове и да бъдат едни послушковци, които няма да доведат докрай и Европейската прокуратура на територията на България.

И третото е, предлагам разговори в партиите и в обществото, и със специалистите за промяна в правомощията на главния прокурор и налагане на съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, които досега не подлежат на такъв. Защото създават условия за произвол на прокуратурата по определени дела и субективни решения по тези дела”, заяви лидерката на БСП.

Корнелия Нинова обясни, че това няма да е повод парламентарната й група да се върне в Народното събрание поне до евровота на 26 май.

Веднага след началото на заседанието на КСНС, посветено на противодействието на корупцията по високите етажи на властта и необходимостта от мерки в тази насока, от пресцентъра на държавния глава изпратиха съобщение.

Това е второто заседание на консултативния съвет, свикано от президента Румен Радев за предприемане на реални мерки за борба с корупцията, след становището на КСНС от 17 октомври 2017г. Членовете на консултативния съвет тогава декларираха, че е необходим комплексен подход, който наред с  превенцията, да се фокусира и върху разкриването, разследването и реализирането на наказателна отговорност; нормативна база, която да обхваща всички аспекти на превенцията, противодействието и борбата с корупцията; ефективни институции и механизми, както за превенция и пресичане на корупционни практики, така и за своевременно разкриване и разследване на корупционни престъпления. Тези постановки не бяха заложени в цялост в приетия антикорупционен закон, на който държавният глава наложи цялостно вето, информират от „Дондуков” 2.

Призив за реално противодействие на корупцията в България беше отправен от държавния глава и в неговия публичен отчет по случай две години от встъпването му в длъжност от януари 2019 г.

От пресслужбата на президентството припомнят следното изявление на Румен Радев:  

„…Историята е показала, че закърняването на представителната демокрация води до концентрация на политическата власт в тесен елит, който трансформира тази власт в икономически облаги и ги влага в още повече власт. Така този елит бетонира властта си и порочният кръг се затваря. Оттам и растящите бедност и неравенства, незадоволителният темп на развитие, настъплението срещу демокрацията, чувството за обреченост и безпътица, емиграцията и демографската катастрофа.

 Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбвани; сенчест и олигархичен бизнес от почтено предприемачество. Механизмите за контрол над властта трябва да се разширят и да включват не само формални проверки на имотни декларации на политиците, а и какви пари харчат, имат ли свързани и подставени лица за скрито придобиване на фирми, активи, имоти и сметки у нас и в чужбина.

За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това минава неизбежно през възмездието – безкомпромисно наказателно преследване на корумпираните и грабителите. Апелирам КПКОНПИ, прокуратурата, МВР и службите да навлязат и в старателно отбягвания периметър на властта, в потенциални зависимости между политици, собственици на фирми, които печелят крупни обществени поръчки, и потенциални подставени лица. Ако това не стане, разпадът ще продължи, а търсенето на справедливост може да излезе извън рамките и механизмите на закона.

 Управляващият елит трябва да реши въпроса за ускореното икономическо и социално развитие на страната. Който иска да управлява, трябва да предложи високообразовани, компетентни и почтени хора, мотивирани да работят в полза на обществото.

 Ако партиите искат да се видят на бъдещия политически хоризонт, трябва да се чистят от корумпирани и некомпетентни кадри с управленски амбиции. Ако нашето общество осъзнае своята сила и отговорност, то може да се справи с истинския проблем на България – безнаказаните престъпност и корупция. Ако се справим с този проблем, ще се гарантира прозрачна и справедлива обществена и бизнес среда, в която и другите проблеми ще намерят своето решение.“

На заседанието на КСНС пристигнаха премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров, лидерите на парламентарни групи Даниела Дариткова - ГЕРБ, Мустафа Карадайъ - ДПС, Корнелия Нинова - "БСП за България", Волен Сидеров - "Обединени патриоти"; зам.-председателите на парламента Емил Христов и Веселин Марешки, началниците на ДАНС, на Държавна агенция "Разузнаване", на отбраната, финансовият министър Владислав Горанов и др. 

От пресцентъра на държавния глава съобщиха за "Флагман", че представители на КПКОНПИ (Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество) няма. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Искате бели зъби? Лесни начини да ги постигнете в домашни условия Едва ли има някой, който не би искал да има красива усмивка, на която всеки да се възхищава Огромен проблем пред Южното Черноморие Южното Черноморие е поставено под риск да остане без питейно-битово водоснабдяване през летните месеци
Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали Какво се случва в София? Костадинов: 10 хиляди българи се борим за свободата на другите 6 490 000 Ето какво твърди политикът
Ранени полицаи и арести на протеста на „Възраждане” "Възраждане" запали чучула с лицата на видни европейски лидери в центъра на София. Това съобщиха от пресцентъра на партията "Погребаха" го Фалшива новина стресна феновете на Захари Бахаров
Масови фалити на производители заради олио от Украйна В момента цените на външните пазари са ниски, на вътрешния също не се наблюдава покачване, въпреки поскъпването има на всички стоки Жали 10-годишна присъда за убийство, бил невинен През 2023 година той уби приятеля си Тони Тоневски
Марин Киров: Ключова задача пред държавата е основен ремонт на пътя Бургас-Созопол-Приморско-Царево Ето какво каза кметът на Царево Почина легендарен музикант В САЩ скърбят
Плевнелиев: Всяка държава, която е влязла в еврозоната, е по-богата от България "Нашите предци ни казваха да бъдем в сърцето на Стария континент", отчита политикът Уникален студ в... Разградско