Странният случай на бургаския бизнесмен Румен Христов и как месечната винетка става 28-дневна
Флагман.бг тази сутрин съобщи за странния казус на бургаския бизнесмен Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона „МБус”.
В петък, 29 март, Румен Христов, е заплатил винетните стикери на 26 от автобусите си чрез банков превод в късния следобед.
В понеделник тол полицията е локализирала един от автобусите му и на водача е наложена глоба за шофиране без винетка. Бургаският бизнесмен остава безкрайно изненадан и алармира медиите за казуса.(ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТЕ)
Часове по-късно от Националното тол управление в Агенция „Пътна инфраструктура” му отговориха, че проблемът не е в тях, а в него, защото в условията изрично било написано, че когато извършва банков превод било необходимо технологично време за отразяване на плащането, в случая до 3 работни дни, както и потвърждаване по мейл, че е-винетките са активирани. Това се е случило в края на първия работен ден през седмицата, но след извършването на проверката, става ясно от отговора на АПИ до Флагман.бг.
Всъщност от „М-Бус” получават потвърждението за валидиране на винетката в 14 часа във втория работен ден от седмицата и ден, след като от тол полицията са съставили акта.
Минути, след като прочете позицията на националното тол управление, Румен Христов се свързва с Флагман.бг.
„Оставам безкрайно изненадан от отговора им. Питам се защо, след като са въвели правилото за 3-те работни дни смятат продължителността на винетката от деня на закупуването, а не от този на валидирането й. По този начин месечната ми винетка става 28 дневна. Дали ще ми възстановят парите за тези 3 дни?”, риторично запита чрез Флагман.бг Румен Христов.
Бизнесменът закупува месечни винетки за автобусите си, защото няма годишни, а дори да има, то съществува риск, че возилото може да влезе за ремонт, или да няма нужда да се използва за по-дълъг период от време. Подобна била практиката му на всички колеги и на практика целият бранш се изправял пред идентичен казус – дали, ако заплатят т.нар. тол такса в последния работен ден на месеца, няма да рискуват да бъдат глобени.
Когато водачите си купуват винетни стикери по конвенционалния метод и не е нужен банков превод има възможност за посочване на начална дата за валидност. Оказа се обаче, че при извършено плащане чрез транзакция нямаш такава опция, а реално едрия бизнес работи точно по този начин.
В случая и двете страни имат своите аргументи. От АПИ са категорични, че са уточнили в общите си условия за 3-дневния срок, но пък и Румен Христов има право заради това, че по този начин се намалява периодичността на винетката.
При всички положения развитието на казуса ще е изключително интересно. Флагман.бг ще продължи да следи темата.
Вижте документите, които ни предостави Румен Христов. Справката, която е направена вчера в системата на АПИ, показва, че валидността на винетките е 28 дни:
"Собственикът на една от ..." плаща месечни, а не годишни винетки?!
Мен, като собственик на подобна фирма не ми се вижда икономически обосновано! Можеш и сам да си направиш груба сметка.
Може банката да вземе парите на момента (в буквалния смисъл) от потребителя на услугата, но не може да я отрази към фирмата управляваща тол системата? Не ми чети алинеи, които авторите и непознават.
отделно няма вариант, в който месечната ти винетка да важи от 2-ри април следобед до 30-ти април. Това си е гаф на тол системата и каквото и да обясняват не е нормално. От коментарите единственото, което се усеща, че администрацията е доста раздута и има твърде много време за коментари във форумите вместо за създаване на работещи системи.
За 3 работни дни мога да обиколя Европа, но тукашните мушингии, не могат да отчетат плащане за същото време?! В същото време задължават с новата Наредба търговци, но не и банки!!! Да се се отчитат в реално време!!!
Времето на винетка от тази година важи от дата до дата! Дните в зависимост може, и да са по-малко или повече!
Плащането е отразено в обратния emai!!!
Получателят не е Агенцията, а този който ти продава винетката! Не знам Агенцията да продава винетки!
Той какво е виновен, че Агенцията и банката /която и да е тя/ не са се разбрали! Къде в Закона го пише?
Проблемът е всеки един закупил си винетка!!!
Всички разбраха ли правилно, и после да няма недоразбрали.
Г-н Христов, не ви препоръчвам, а направо си ви задължавам да заведета съдебни дела! Поне две, от изказванията на Агенцията!
Оставям на страна измислената простотия за "технологична обработка"! Колко милиона печалба отчитат банките? Е, не могат да си актуализират технологията, като си намалят печалбата, да речем за една, или две години?
Банкери, вземете се в ръце, защото и вие ще ядете пердах, заедно и с политици и юристи.
Супер бизнесменът можеше да си плати през Борика с карта, като иска да се отрази преводът веднага. Ама е решил да изкяри някой друг ден, като се прави на тарикат. След една-две глоби, ще се научи. Санкциите винаги дисциплинират. Дано да се налагат по-често !
Като си купиш стока по интернет и избереш заплащане на банков път, сигурно очакваш тя да бъде изпратена преди търговеца да си получи парите.
Заплащането по банков път е дадено като резервен вариант. Основно се заплаща с карта или в брой. Който иска да заплаща с банков превод да предвижда времето за това. Ако е изтървал срока да плати с карта или брой.
Какво не разбирате?
В сайта на АПИ е обяснено като за малоумни но има и по-тъпи от това.
Плащания с карта или в брой стават валидни до 5 минути
При купуването на електронна винетка по банков път е необходимо технологично време за отразяване на плащането, както при всички банкови трансфери. Затова шофьорите, които искат да платят е-винетка чрез банков трансфер, трябва да го направят поне три работни дни преди пътуването.
Още ли има неразбрали???
И вие Флагман се излагате, да бяхте отделили 2 минути за да посетите сайта на АПИ за да прочетете, че при всеки въведен автомобил задължително се задава начална дата на валидност. Няма как да има ощетени. Колко акъл се иска да сметнеш 3 работни дни и да зададеш начало на валидност на 3-тия работен ден.
https://web.bgtoll.bg/Evignette/CreateByBankTransfer