Има ли финансови затруднения Община Созопол?
Преди дни се появи информация, че Созопол е в черния списък на закъсалите общини заради лошо представяне по пет от общо шестте показателя, които Министерството на финансите следи. В края на 2018 г. просрочените задължения, поетите ангажименти и разходите на общината са над допустимите норми, бюджетът й трета поредна година излиза на червено (минус 1.686 млн. лв. за 2018 г.), а плащанията по дълга й надвишават допустимия процент собствените приходи.
Каква обаче е истината - има ли задължения администрацията на фона на добрата събираемост на местните данъци и такси?
Днес на сесията на Общинския съвет в морския град кметът Панайот Рейзи изясни каква е ситуацията и предложи съветниците да гласуват процедура за приемане на оздравителна програма. Това се налага по искане на Министерството на финансите. Оказа се обаче, че надвишените процентите са минимални.
„Например до 15 % имаме право да изтегляме заем на базата на последните три години собствени приходи, които сме събирали. Оказа се, че миналата година тези проценти сме ги надвишили с 0,2 %, тоест 15,2 %. По другия коефициент - пак 15 %, ние сме 15,3%“. По един друг сме на 80 %. Той обаче е свързан със сключените ни договори, които имаме. Веднага давам пример - с Чистотата, който е за 4 години, така наречените поети ангажименти. По 2,5 милиона лева на година, стават 10 милиона лева за целия период на договора. Имаме право да сключваме на базата на собствените приходи до 2 млн. лв. и те сега ги събират за тези четирите години и казват, че сме надвшили с 80 %“, обясни кметът Рейзи пред Флагман.бг.
Според него при изчисляването на последното няма логика, защото договорът е година за година. „Ние в годината си плащаме 2 млн. лв., не 10 млн. лв. И още други две такива пера има, по които имаме финансови задължения, които минаваме от година на година, ние тях ги разплащаме в момента“, разясни още той.
Градоначалникът изпратил писмо до финансовия министър Владислав Горанов с искане за отлагане на една година за разплащането. Горанов обаче отказал и отговорил, че трябва да се влезе в процедура за оздравяването на Общината, в противен случай има санкции от 500 до 2000 лева.
„Не виждам защо трябва да плащаме глобата, като процедурата е съвсем нормална. Започването на тази оздравителна програма от една страна е хубаво, защото дава възможност на Общината да получи безлихвени заеми от държавата, които пак ще бъдат върнати, но поне ще можем да ползваме този финансов инструмент. Е, в година на избори сме и малко ще ме атакува опозицията, но няма нищо - нормално е за мен, нито ще ми е за първи път, нито за последен“, каза още кметът.
Общинският съвет прие единодушно извънредната точка от дневния ред. Дебат нямаше, тъй като опозицията напусна залата преди гласуването. (ВИЖ ТУК)
С приемането на докладната записка Общинският съвет уполномощи кмета Панайот Рейзи да изготви оздравителна програма, след което да бъде обявен на едно публично обсъждане. Едва след това тя трябва да бъде гласувана в местния парламент.