Дамян Илиев: Страната ни е със статус чума заради фермери, които не спазват законите
Страната ни е със статус чума заради фермери, които не спазват законите. Европейската комисия ни наложи нови санкции заради това, че не бе унищожено стадото на Ана Петрова от Болярово. Това каза в сутрешния блок на БНТ директорът на Българската агенция по безопасност на храните Дамян Илиев.
Районният съд в Елхово обаче отмени глобата от 1900 лева за стопаните от Болярово, които не позволиха на ветеринари да влязат във фермата им.
В началото на лятото обявиха Болярово за огнище на чума. Санкцията бе наложена от инспектори в Ямбол, след като фермерите не позволиха стадото им да бъде унищожено.
Глобата е отменена, но съдебният спор ще се решава на втора инстанция, поясни шефът на БАБХ.
Ани Петрова от Болярово: Няма следи от чумата, стадото ми се увеличава, но живеем от дарения
„Има мерки за 120 заразни заболявания и всички страни, за да са коректни партньори, ги изпълняват стриктно. Ние не успяхме и затова България още е със статус като страна с чума по дребния добитък. Само заради тази ферма това ще продължи още шест месеца, докато не е унищожено огнището“, обясни д-р Илиев.
„Всички животни с антитела трябва да се изпратят в кланницата. Нито една страна няма да се съгласи България да не провежда мерките, които са договорени“, добави той.
Ани Петрова: Овцете ми умират от преяждане, никой не ми оказва съдействие (ВИДЕО)
Осем месеца след издаването на заповедта за евтаназиране на животните заради наличие на положителни проби за чума по овцете, в стопанството на Ана Петрова има 191 овце майки и 112 агнета. Във фермата няма нито едно умряло животно.
В началото на януари животновъдният обект е заличен юридически, а стопаните не смятат решението на Районен съд – Елхово за победа.
„Не мога да кажа, че е победа при положение, че животните ми са затворени вече 8 месеца. Това за тях е цяло мъчение“, каза Ана Петрова пред камерата на националната телевизия.
На животновъдите не са приведени полагащите им се субсидии за миналата година. Стопаните живеят с пенсията на единия от родителите си и с получените дарения по банкова сметка, а животните изхранват с бали и фураж, предоставени от съпричастни хора от страната.
Фермерите не съжаляват, че през лятото на миналата година са се усъмнили в истинността на предоставените им проби за наличие на заболяването при две от животните им.
„Не съжалявам, защото виждам, че животинките ми са живи и здрави“, каза още Ана Петрова.
„Поради това, че огнището не бе унищожено, Европейската комисия ни наложи нови санкции. Бяхме задължени да спрем търговията на три области – Бургас, Хасково и Ямбол, да извършим около 30 000 проби. Това струваше около 1,3 млн. лева“, заяви Дамян Илиев.
„Дезинфекцията, която наложихме в района около това стадо, струва на държавата 300 000 лева. Какви са щетите за фермерите, които не могат да си реализират продукцията, не знам“, добави той.
„Животните, които имат антитела, не се евтаназират, а могат да бъдат изклани. Фермерите, които изпълниха правилата, бяха компенсирани при цени, които са надпазарни. Хората трябва да изпълняват законите!“, подчерта д-р Илиев.
Купуването на храна от баба на село може да ви донесе заболявания, предупреди той.
Пазарувайте от магазините, които контролираме, призова шефът на Агенцията по храните.
Килограм месо. И така вече 7 - 8 години. Как да се възроди животновъдството без пазари????