С нова програма насърчаваме професионалното обучение на кадри и стимулираме работодателите
Зам.министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова днес е на визита в Бургас, където в експо център "Флора" ще проведе семинар за работодателите от региона за новата инициатива на ОП "Развитие на човешките ресурси" - старт на схемата "Умения". Довечера от 17 часа г-жа Русинова и социологът-политолог Харалан Александров ще разговарят с млади майки от Бурас, на които предстои да се върнат обратно на работните си места или тепърва да започват свой бизнес. Те ще получат и практически съвети как да съчетават майчинството с кариерата. Срещата е в голямата заседателна зала на експо център Флора и е организирана от Клуба на жените в ГЕРБ.
- Г-жо Русинова, към кого е насочена схемата „Умения“?
- Най-кратко - проектът е за повишаване квалификацията на съществуващ персонал и за обучение на нов. С предвидените от нас проекти фирмите ще могат да обучат своя персонал според Закона за професионалната квалификация – тоест хората ще могат да получат професионална квалификация, както и ключови умения, насочени към дигиталната сфера, но и към определени високотехнологични приоритетни за българската икомомика предприятия. В България ситуацията е изключително благоприятна от гледна точка на безработица, като нивата достигнаха около 3% в началото на т.г. Това обаче не пречи на почти всички работодатели да се оплакват от липсата на квалифициран персонал. Това се опитваме да променим.
- Какви обучения са предвидени?
- Спектърът на обученията, предвидени по програмата, е широк. Това зависи от самия бизнес-план, от устройството на предприятието и от начина, по който то иска да развива потенциала си. Ще има опция и за партньорство между различните предприятия . Нямаме ограничения в конкретните специалности – това зависи изцяло от сферта на работа на самите работодатели, които ще преценяват какво е необходимо като знание за техните кадри.
- Нещо по-конкретно?
- Професионална квалификация, насочена към дигиталната сфера, но в същото време и към определени високотехнологични и приоритетни за българскта икономика предприятия. Важно е да се отбележи, че даваме възможност на фирмите кандидати, ако те имат някаква специфична програма за обучение, персоналът да бъде обучен по такъв тертип, който да отговаря на техните изисквания. Това е допълнителен стимул към работодателите. Досега не сме ги подкрепяли по такъв начин.
-Как частният сектор възприема вашата инициатива?
- Засега много добре. Интересът е наистина голям. Темата с подготовката и квалификацията на нови кадри в момента е ключова и в този смисъл очакваме да получим много проекти до изтичане на крайния срок за кандидатстване.
-А какъв е той?
- Срокът е до 3 май. Наскоро оповестихме резултатите от наше проучване за прогнозите за пазара на труда през 2030 г. Заключенията са, че тогава, като работна сила ще преобладават хората със средно професионално образование. Акцент на работодателите пък ще бъде не толкова формалното обучение, а уменията на самите хора.
-В този смисъл програмата на Министерството е изпреварваща.
- Точно така. Смятаме, че сега е най-подходящото време да подкрепим по такъв начин работодателите. Това се отнася в особена сила за региони като Бургас, където липсата на кадри се усеща най-вече през туристическия сезон и се надяваме проектите да стартират още тази година.
-А откъде идва финансирането на новата програма?
- От Европейския социален фонд и по специфично програма „Развитие на човешките ресурси“. Според размера на предприятието има различни размери на съфинансиране. За големите , чиито проекти могат да достигнат до суми от порядъка на 4 млн.лв., то е в размер на до 70%. Съответно колкото по-малко е предприятието, толкова по-малко е съфинансирането.
-За Бургас е важен и въпросът с вноса на кадри от чужбина за работа по курортите. Както и младите, които следват висшето си образовани е извън България. Работи ли се в тази насока?
- Да. В последните години сериозно облекчихме режима за внос на кадри от чужбина. Работим с държави като Украйна, Молдова и др. Сезонните работници са предимно в сферата на ресторантьорството и хотелиерството и идват предимно от Македония и Турция. По отношение на младите в чужбина – те са потенциалът на страната ни – образовани, подготвени и можещи. Нагласата е да продължим да работим в посока тяхното връщане в България и по въпроса се прави много, особено в последните години.
*Използвани са въпроси и на други медии
Добави Коментар