С шарени чорапи в Международния ден на хората със синдром на Даун
Дрескод шарени чорапи беше обявен във варненската детска градина "Маргаритка". Така деца, родители и учители обявиха своето съпричастие към хората със синдром на Даун, съобщава БНТ.
В детското заведение има 15 деца с различни специални потребности и от началото на тази учебна година с тях се занимава специално назначен екип специалисти.
"Това е работещото решение – да приемат детето с любов и разбиране в един от най-трудните етапи в живота му", смята Силвена Христова от фондация "Живот със синдром на Даун".
"Мисис Бургас 2018" Вержиния Иванова помага за лечението на пациенти с редки заболявания в барокамера
За четвърта година от фондация "Живот със синдром на Даун" ни провокират да направим видимо съпричастието си с чифт шарени чорапи.
"Този ден се превърна в празник - нещо, което и самите ние не сме очаквали като родители, защото ние също сме родители на дете със синдром на Даун", каза пред камерата на националната телевизия Силвена Христова от Фондация "Живот със синдром на Даун":
Шарените чорапи не решават проблемите, но помагат на останалите да ги видят.
През какво е минало едно българско семейство, чието дете се ражда със синдрома на Даун (ВИДЕО)
"Има нужда от много специалисти в градините, в училищата. Работата в екип с родител, с учители и със семейството е в основата на успеха за всяко едно дете. така че имаме нужда от подкрепата на страшно много специалисти", добавя Христова.
Ресурсните учители обаче не достигат по мнение на родителите.
"Един ресурсен учител се занимава с едно дете в детска градина два пъти седмично по половин час, което е абсолютно недостатъчно", заяви Силвия Христова.
Във варненската детска градина "Маргаритка" от началото на тази година са намерили решение – специален екип за подпомагане на децата със специални потребности.
"Опитваме се да направим всичко възможно, за да чувстват добре в детската градина и най-вече да са полезни и да им създаваме умения, които да са полезни за тях и в бъдеще“, каза Росица Петрова - ресурсен учител в ДГ "Маргаритка" - Варна.
Заедно с педагогическия съветник Десислава Дочева те работят с родителите, останалите учители и социалните асистенти.
Ивайло е на 4 години и половина, в "Маргаритка" е още от яслената група.
„Наистина се чувства добре. Те се отнасят с него съвсем нормално, радват му се, даже понякога е център на внимание и се карат кой да седне с него на масата", каза майка му Светла Йорданова.
"За да му се привлече вниманието – повече игри, рисуване, нещо което му е интересно, трябва да е цветно, за да може той да се заинтригува по някакъв начин и да иска да се занимава с дадената задача. Много е важно правилно да се подходи към него", каза пък Силвия Валентинова - социален асистент на Ивайло.
Всички хора сме различни, но най-важното е да се подкрепяме, добави Силвена Христова.