3 феноменални места около Приморско, които има защо да посетите
Приморско е известен не само като черноморския град с най-дълги и големи плажове, но и с редица природни забележителности, превърнали се в любими места да отдих и туризъм на жители и гости на града. Флагман.бг ви препоръчва да отделите малко време през почивните дни, за да се насладите на чудните природни забележителност в близост до Приморско. Пътешествието ще ви даде възможност да научите някои интересни факти и да засилите приключенския си дух.
1.Лъвската глава
Лъвската глава е невероятно причудлив скален феномен, кацнал на едно от най-високите места в резервата Ропотамо. Дъхът ви спира, когато погледнете как лъвът гордо се е изправил и зорко следи релаксиращата еко пътека на реката. Има много легенди за „Лъвската глава". Според една от тях на върха се намира дълбок кладенец, в който има затрупано голямо златно съкровище. Известният хайдутин Вълчан Войвода подмамил турски кораб, пренасящ много злато в устието на реката, където го подпалил, а имането пуснал в кладенеца. Затова и калето, където се намира „Лъвската глава", се нарича Вълчаново кале.
Години наред иманяри търсят скритото имане в скалите. Не са редки случаите, когато при вечерните курсове горе от Лъвската глава се виждат светлините от целия район. До скалите може да се стигне само по суша. Трябва обаче голямо търпение и завидни скаутски умения. А е и доста опасно, защото има много змии. Местни жители, които са ходили до върха, разказват, че на върха има руини от стара сграда. Те са намерили големи каменни топки с абсолютно еднакви размери.
Предполага се, че се използвали като катапулт за отблъскваме на нежелани посетители. Скалната Лъвска глава може да се види още от пътя Созопол – Приморско, както и при разходка с лодка по река Ропотамо. Огромната естествена каменна структура привлича веднага погледа на много туристи.
2.Бегликташ/ Беглик Таш
Тракийското светилище Беглик Таш се намира в най-високата част на нос Беглик Таш край Приморско. На 128 м надморска височина. Обхваща площ от 6 дка. Територията, на която е разположено, е горска, била е част от ловната резиденция на бившия комунистически държавен глава Тодор Живков (управлявал 1954 – 1989 г.). Именно поради тази причина едно от най-големите открития за за тракийската история на Южното ни Черноморие и Странджа остава неизвестно за науката до 2003 г. Входът на светилището е от югозапад.
По скална пътека се стига до каменно „брачно ложе”, оградено с два жертвени камъка. В тях има издълбани дълбоки вани, свързани с улеи за преливане на ритуалните течности: вино, мляко, зехтин, дъждовна вода. Там може да видите и каменния трон, от който тръгват изсечени дълбоки улеи и кръстосващи се линии, събиращи се в голяма четириъгълна „шарапана” (голям издълбан камъка) Източната част на кръга се заема от три „менхири” (големи заоблени камъни).
Огромно признание! Бегликташ е туристическа атракция №1 за 2017 г.
На върха на най-високия от тях е изсечена „божествена стъпка” с дължина 0,6 и ширина 0,34 м. Същата „божествена стъпка” откриваме в срещуположната южна точка, в подножието на скалната тераса. Божествените стъпки маркират най-вътрешното свещено пространство, определено само за посветените да участват в мистериите.
Зад тях се виждат астрономически часовник, направен от 16 плоски кръгли камъни и огромен долмен, представящ „свещената пещера”, където Богинята-майка ражда сина си Бога-слънце, и „лабиринта” – пътя на изпитанието. Тракийското светилище Бегликташ получи заслужено признание и бе обявено за туристическа атракция № 1 в България за 2017 година.
3.Виа Понтика Приморско - пътят на птиците
"Виа Понтика" е проект за оформяне на туристически маршрут за културно-исторически туризъм по Южното Черноморие. На латински означава Черноморски път и представлява старо римско трасе, което минава покрай Черно Море. Началото му е при Константинопол (Истанбул) и минава през Приморско, (Созопол), Дебелт, Анхиало, Месемврия, Одесос, Томи и ИСтрос, който днес е в Румъния.
По маршрута се движат различни грабливи, пойни, водолюбиви птици. Почти 80% от тях са бели щъркели и всички розови пеликани в цяла Европа. Някои птици избират да прекарат зимата именно там. Този път изминават редкият вид царски орел, гологлавият и египетският лешояд. Подходящо време за наблюдение е именно сега.
Друга голяма спирка по пътя на прелетните птици е местност „Болата“, която се намира северно от нос Калиакра. Тук могат да се наблюдават пеликани, жерави, късопъстри чучулиги, дебелоклюни чучулиги. Розови скорци, алпийски бързолети, качулати корморани, каменарчета, червеногърби сврачки и мног дрги интересни видове птици.
През България мина е още един маршрут на прелетните птици от Европа- Виа Аристотелис, който минава през долината на Струма, Софийското поле и Искърското дефиле.
Наздраве, Мрънкало!
салкъма къпеше се във роса,
небето скри Приморско кея
в тъмна, влажна пелена.
Взирах се напред, приведен, като при поклон,
на душа ми беше болно – нямахме заслон.,
на рибарската дружина да бъде той подслон,
наследство за деца и внуци, рибарски бастион.
..... Мъже, времето дойде като един да се обединим
и заслон да построим.
Клетва дайте в този час,
че не ще допуснем предател между нас.....
Седнал пред небесния олтар на кея,
гледах как се ражда рибарска епопея.
С лица засмени, от слънце и вятър обгорени,
видях приморските рибари в едно обединени.
Синовете наши гредите как редят
имената техни с любов в стените ще вградят.
Заслон, огрян от слънчеви лъчи,
а вътре смях и песен да звучи,
бутилки старо вино нека да се леят,
рибари млади, страи песни ще запеят.
Ще каже някой с усмивка на уста,
рибарите днес имат веселба
и от прозорците на красива панорама,
от полъха на морски бриз,
сякаш шепнеше даляна...
Честит да бъде на рибарите заслона.