Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Агенции за недвижими имоти подвеждат клиенти с нерегламентирани такси

Ако купиш апартамент дори и без да използваш услугите на агенция за недвижими имоти, се задължаваш да й плащаш, каза Кристиян Иванов
Ключови думи: капана на агенции за недвижими имоти, агенции за недвижими имоти, покупка на апартамент, протокол за оглед, договор, комисионна, услугите, новините от страната, Нова телевизия, Кристиян Иванов, На твоя страна, Георги Георгиев, Димитър Маргаритов, Комисията за защита на потребителите

Агенции за недвижими имоти подвеждат клиенти с нерегламентирани такси, неустойки и комисионни. Върховният административен съд потвърди нелоялни търговски практики и подвеждащи клаузи в договорите на брокерите, съобщава Нова телевизия.
С бума на строителството зачестяват и практиките, с които агенциите-посредници подвеждат клиентите, установяват проверките на Комисията за защита на потребителите, каза водещият на рубриката „На твоя страна” Георги Георгиев.
Най-често кандидатите за нов дом били задължавани да заплащат комисионни след услуга „оглед на имота”, неустойки при забавяне на възнаграждението за посредничество и да подписват подвеждащи клаузи в договорите.
Ако купиш апартамент дори и без да използваш техните услуги, се задължаваш да им плащаш, каза пред камерата на Нова телевизия Кристиян Иванов.
Опитът му да намери ново жилище го води до десетки огледи на имоти. При последният обаче агенция за недвижими имоти задължава него и близките му да подпишат протокол за направения оглед, а задължението за комисионна при покупка силно ги притеснява. 
Оказва се, че протоколите за оглед се превръщат в посреднически договори. 

Димитър Маргаритов: Вече ще са възможни колективни обезщетения на потребителите (ВИДЕО)
„Ако искаш да си купиш апартамент, не можеш да прескочиш посредника. В някои от фирмите дори ни искаха пари“, добавя Кристиян.
Жалби на кандидати за ново жилище като него, попаднали на подобни протоколи за оглед, достигат и до Комисията за защита на потребителите.  
„Договорът подлежи на разваляне – всяка от страните трябва да върне това, което е получила по този договор. Осен това. засегната страна има право и на обезщетение за вреди, което може да се търси в срок от 5 години от влизането в сила на заповедта за търговска практика”, обясни председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

Шефът на КЗП разкри на какви въдици се хващат най-често наивните клиенти – от лекарствата до неизгодните договори
Потърсихме агенциите, предлагали спорните протоколи за оглед. Едната от тях определи решението на комисията като „несправедливо”.
От бранша казват, че до обвързването с комисионни се стигало, тъй като все по- често клиентите използват услугите на брокерите за огледи, но  след това правят всичко възможно, за да ги заобикаляли при покупката.
Проверките на контролните органи откриват и редица клаузи в посредническите договори на агенциите, които ощетяват търсещите жилище.
„Агенциите изискват от потребителите необосновано високи неустойки при забава на тези възнаграждения за извършена посредническа услуга”, обясни Ерджан Ахмед - юрист в КЗП.
Проверката показва, че някои от клаузите в договорите дори принуждават кандидат-купувачите да плащат комисионни при покупка на имот, който дори не са разглеждали само защото е в същата сграда, в която са били на оглед.
Подвеждащите клаузи са вкарани в общи условия, към които препращат индивидуалните договори между клиенти и брокери.
И все пак, според адвокатите, опитът да се прескочи Агенцията за недвижими имоти, много често води до по- големи щети от комисионната, тъй като брокерите гарантирали за историята на жилището и инвеститора, което би трябвало да се предотврати опит за имотна измама. Не по- малко важно е да се провери историята на агенцията, на която се доверяват.
Специалистите предупреждават при подписването на самите договори да се внимава за клаузи, които  препращат към скрити капани в общите условия. Сериозно внимание трябва да се обръща и на клаузи, свързани с неустойки и обезщетенията и евентуалните последствия, ако не бъдат изпълнени задълженията в общите условия. Все още най-сериозни остават рисковете при сделките „на зелено”.
Експерти настояват за пълен преглед за подвеждащи клаузи в договорите, които предлагат всички агенции в бранша.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг