Експерт: Терористът Брентън Тарант не е единак, има риск от вампирясване на студената война
Терористът от Крайстчърч Брентън Тарант, който уби 50 души в две джамии в Нова Зеландия, не е единак. Нападението му може да се приеме като провокация. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ експертът по антитероризъм Христо Смоленов.
„Фокусът само върху стрелеца е журналистически оправдан, но от гледна точка на геополитическите реалности трябва да направим крачка напред. Точно преди началото на нашето председателство на Европейския съюз, предупредих, че се очаква стратегическа провокация. Сега мога да кажа, че говорех за това, което се случи в Нова Зеландия“, заяви експертът.
Разкритие: Терористът от Нова Зеландия воювал в украинския неонацистки батальон "Азов" срещу Донбас
„Има наддържавни сили, които умеят да действат под чужд флаг и се стремят да отприщят процес на симетрична радикализация. Целта е отговор на ислямската, да има и християнска. Стремежът е тези два тима фундаментализъм да се сблъскат и да се превърнат във взаимно усилващи се фактори“, обясни той.
Стрелецът от Нова Зеландия ще се защитава сам в съда
„Опасността е в това вампирясване на студената война, която създаде международния тероризъм през 70-те години на миналия век. В период на криза човечеството се връща към култовите войни“, добави Смоленов.
„Брентън проявява системен интерес към региона и затова смятам, че провокацията е добре обмислена. Първият етап включва Турция и Западните Балкани – Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора и Хърватска. Някой иска омиротворяването в региона да не се случи“, заяви експертът.
„Голямата правилна идея на нашата страна около европейското председателство очевидно не се харесва на тези наддържавни сили, които искат тук да има напрежение, защото войната означава печалби“, подчерта той.
„Още на следващия ден Ердоган коментира нападението в джамиите, а в Пловдив цъфна вагон с мигранти. На дипломатичен език това означва предупреждение“, кометнира Смоленов.
Терористът се интересува толкова много от българската история, защото тя е важна част от европейската по онова време, което е решително за форматирането на Европа, добави той.
Наследници сме на най-древната цивилизация и на тази прекрасна земя сме длъжни чрез човещина и патриотизъм да запазим и страната, и културата, каза още експертът.
В „Здравей, България” по Нова телевизия пък експертът по антитероризъм Алекс Алексиев каза, че Брентън Тарант е бил турист у нас, но със специалната задача да намери потвърждение на това, в което той е вярвал - войната между мюсюлмани и християни.
Според него емиграцията разделя Европа по много опасен начин. Това, което наблюдавахме в Нова Зеландия, не е единичен случай и се страхувам, че това няма да бъде и последният път, добави той.
„Това, което ме тревожи е, че болшинството от европейците вярват, че емиграцията им вреди”, обясни Алексиев.
Според него потокът от мигранти към Европа се е увеличил. „2018 г. има 20% повече мигранти, които идват от Турция. 90% от тях идват с криминални структури. Това означава, че милиардите долари, които ЕС даде на Ердоган, за да пази Европа, отидоха само за това, за да гарантират работата на престъпни структури. Това е пълен провал на политиката на Ангела Меркел”, заяви Алексиев.
Според него има и други хора, участници в атентата в Нова Зеландия.