Бареков – евродепутат за чудо и приказ! You talking to me?
Евродепутат означава член на Европейския парламент. Понякога неправилно се използва и за депутат от национален парламент, който участва в дейността на ПАСЕ.
В първия смисъл на думата става въпрос за изборна представителна длъжност, която населението на всяка една държава – членка на ЕС има право да избере автономно на специално проведени за целта избори за евродепутати. В зависимост от населението на страната тя има право на определен квотен брой представители на своето население в общия Европейски парламент. В случаите на новоприети държави, в които все още не са се провели избори за евродепутати, такива са назначават от съответния държавен представителен орган – парламент или сенат.
От 1 януари 2007, когато се присъединява към ЕС, България има 18 евродепутата. Първоначално българското представителство в Европейския парламент е от избрани от Народното събрание представители на отделните парламентарни групи по квотен принцип. На 20 май 2007 в Република България се провеждат първите избори за евродепутати. От изборите за ЕП през 2009 техният брой намалява на 17.
Един от тях се появява по анцуг в ЕП, твърди, че българите са закърмени от майките си с консерватизъм и не крие симпатиите си към "бившия режим". Сещате ли се кой е? Това е Баш консерваторът Николай Бареков.
"На мене почна да ми липсва комунизмът, защото при комунизма имаше една елементарна сигурност поне за младия човек. Капитализмът беше ли с човешко лице?"
Според класация, която оценява активността на всички 751 евродепутати от 28 държави по няколко критерия, Бареков е на 13-то място от общо 17-те такива на българските евродепутати и на 607-о сред всички евродепутати. Той е на 650-о място по изнасяне на речи в Европарламента, но на 227-о по мнения по най-различни въпроси.
Преди няколко седмици Бареков реагира с гневен коментар на твърдението на своя колега Ангел Джамбазки, че е провалил приемането на "Атака" в Алианса на европейските консерватори и реформисти. Според националиста Бареков излъгал хората на Волен Сидеров, че е уредил всичко, но без да е провел предварителни разговори.
"Джамбазки като един пълен неблагодарник плюе там, където дълго време яде и беше взет буквално от улицата, за да го направим с моите избиратели от ББЦ евродепутат и милионер от заплата в Брюксел", избухна тогава Бареков.
Но какво показва статистиката? Джамбазки в момента е най-активният български евродепутат и 12-ят най-активен като цяло в Европарламента. По всичко изглежда, че политическият живот, който той води, е на ниво, за разлика от това на Николай Бареков.
От друга страна двама от сътрудниците, които Бареков е назначил, работят като негови шофьори, бодигардове и прислужници (гледат децата му, почистват дома му, приготвят багажа му и т.н.) - както в Белгия, така и в България. Тези задачи, меко казано, не отговарят на "трудовата характеристика" на парламентарен асистент. Освен това се твърди, че Николай Бареков злоупотребява с покриваните от ЕП транспортни разходи.
Ангел Славчев, един от бившите зам.-председатели на ББЦ, който подаде оставка месеци преди парламентарния вот през 2014, определи Николай Бареков като "марионетка на Пеевски". А за ББЦ открай време се твърди, че е проект, който е бил финансиран с пари от финансовата пирамида КТБ. Бареков, впрочем, е единственият политик, споменат от прокуратурата в делото "КТБ".