14% от младите майки – тийнейджърки. Българките раждат твърде рано
България води класацията по ранни раждания, тъй като средната възраст при раждане на първо дете е 26,1 години, сочат данните на Евростат за раждаемостта в ЕС през 2017 г. Веднага след нас се нарежда Румъния с 26,5 години, а след това са Латвия, Словакия, Полша, Литва и Естония.
Средната възраст при майките в Италия обаче е 31 години, следвана от Испания, Люксембург, Гърция и Ирландия. Средната възраст на жените родили през 2017 г. е 29 години. В България и Румъния около 14% от младите майки са в тийнейджърска възраст, пише "Монитор".
За разлика от тях, най-високият процент раждания на първото дете на жени на възраст 40 и повече години са регистрирани в Испания и Италия - малко над 7%. Едно от десет раждания във Финландия е на майка, която вече има поне три деца. В държавите-членки на ЕС най-висок е делът на майките, родили повече от четири деца, във Финландия (10,3%), следвана от Ирландия (9,0%), Обединеното кралство (8,8%), Словакия (8,1%) и Белгия (8.0%).
Според проучването на Евростат най-висок процент на раждаемост е отчетен във Франция, следвана от Швеция, Дания, Ирландия и Обединеното кралство.
Най-ниските равнища на раждаемост се наблюдават в Малта, Испания, Италия, Кипър и други.
Звъни му жена му:
Мъжо идвай си цялото село обиколих никой не е.е като тебе.