Най-леката част от мандата изтече, ГЕРБ тепърва ще имат нужда от ДПС
Емануил Йорданов е на 58 г. Бивш депутат и министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. В момента е адвокат. Разговаряме за скандала около законопроекта, с който се опрощават всички дългове на вероизповеданията. Поправката касае приоритетно Главното мюфтийство.
- Г-н Йорданов, грешка ли е според Вас законопроектът на ГЕРБ и ДПС за опрощаване на дълговете на вероизповеданията?
- Според мен е грешка, на първо място, защото противоречи на Конституцията. Отделно от това, става въпрос за закон, който ще раздели сериозно българското общество. Срещу него вече има една много силна реакция.
- Очаквате ли ГЕРБ да се откажат за пореден път?
- Мисля, че отговорът е 50 на 50.
- Защо се съмнявате и мислите, че може да не го оттеглят?
- Защото тепърва ще имат нужда от ДПС.
- Какво имате предвид, за какво им е нужно ДПС?
- За подкрепа, за осигуряване на кворум… Вече най-леката част от управленския мандат е изтекла. Оттук нататък им предстоят предимно ядове. В тази ситуация не се знае кой им е приятел и кой – враг.
- Борисов постоянно отрича, но според Вас има ли задкулисно взаимодействие между ГЕРБ и ДПС?
- Естествено.
- В какво се изразява то?
- В договорки, които не се появяват пред обществеността в пълния им вид и с ясната им мотивация.
- Силните фигури в ДПС Ахмед Доган и Делян Пеевски имат ли основание да са доволни от правителството „Борисов 3”?
- Ами не съм забелязал да са недоволни. Нито на Делян Пеевски му е създаден някакъв проблем в бизнеса, нито пък самият Ахмед Доган е имал някакви проблеми в този период. Включително и коледните речи на Доган, които се чакат с голям интерес от хората, които следят политиката, показват, че той към този момент няма проблем с ГЕРБ.
- Той дори доста забогатя официално през ТЕЦ „Варна”.
- Ами не е лошо в държавата да има богати хора. Дай Боже и да са повече!
- Ама по този начин ли трябва да забогатяват?
- Е, има и по-приемливи за обществото начини. В крайна сметка всяка държава си носи специфичните техники.
- Смятате ли, че ГЕРБ и ДПС определиха сегашния главен прокурор и очаквате ли те да изберат и следващия?
- Според мен ГЕРБ определиха сегашния главен прокурор. Не зная какво е било участието на ДПС. Възможно е и те да имат участие. Може би трябва да си припомним една интересна среща на тогавашния министър на вътрешните работи с Делян Пеевски и Сотир Цацаров. Но в крайна сметка ако човек има що-годе добра памет, ще си припомни много лесно, че за годините на прехода няма главен прокурор, който да е избран без политическа протекция. Така че не може да очакваме, че следващият ще падне от небето. Въпросът е дали към момента на избора ГЕРБ ще имат това влияние, което да им позволи да се намесят решително в избора.
- Може ли това също да е причина за договорката между ГЕРБ и ДПС по отношение на вероизповеданията?
- Тук бих припомнил един стар виц, в който другарят Живков и другарят Балевски си говорели какво да строят – дали университети или затвори. И другарят Живков казал: „Милко, Милко, давай да строим затвори, че ние с тебе студенти тепърва няма да ставаме”.
- Корупцията, според Вас, увеличи ли се в ерата „Борисов” или спадна, както твърди той, от друга страна?
- Може би се е концентрирала на по-малко места.
- Концентрирала се е, но дали се е увеличила или е намаляла?
- Не вярвам да е намаляла. В най-добрия случай е останала на същото ниво. Просто субектите на корупцията са намалели.
- Защо според Вас българската държава не подкрепя Лаура Кьовеши за европейски главен прокурор?
- Не зная защо държавата не подкрепя Лаура Кьовеши, но аз мисля, че тя не следва да бъде подкрепяна, защото легендите за уникалната румънска правораздавателна система нямат нищо общо с истината. Това, което се прави в Румъния, няма нищо общо с правото и е обида за всеки средно грамотен юрист. Там нямат нужда от доказателства, нямат нужда от закони. Забележете, че те отчитат все едно произвеждат налчета – „имаме вкарани в затвора осем министри и девет кмета”, не знам какво… В крайна сметка правосъдието предполага да вкарваш хора в затвора не за това, че са заемали една или друга длъжност, а за това, че са извършили определено престъпление и това престъпление е било разкрито и доказано с указаните в закона средства.
- Вие казвате, че съдът в Румъния не е независим?
- Ами това, което съм чувал, ме кара да мисля, че не е достатъчно независим. А това, което съм виждал, най-вече в производствата по изпълнение на европейски заповеди за арест, издадени от Румъния, е, че това е далеч от правото. Имам предвид нещото, което наричаме румънска съдебна система.
- Как бихте описали управлението на Борисов – като демокрация, автократичен режим, диктатура или нещо друго?
- Изразите „демокрация” и „управление на Борисов” за мен не се свързват. Първо, култът към личността на лидера няма нищо общо с демокрацията. Припомнете си, че навремето, когато се създаваше ГЕРБ в зала 1 на НДК, Борисов излезе на сцената и каза „за президента Първанов мога да говоря само аз, за останалите е забранено”. В момента за президента Радев говорят всякакви, включително и квартални активисти на ГЕРБ и няма кой да им се скара, въпреки че понякога изказванията далеч излизат извън границите на доброто възпитание.
- Т.е. не е демокрация, а какво е?
- Ами мисля, че Бай Тошо е възкръснал.