"Паликош" и "Бял кукер" прогониха злото от Царевско
С Паликош и Бял кукер прогониха злото от Царевско. В най-автентичната си форма кукерските празници са известни под тези имена, участниците са без маски. Ритуалът освен с прогонването на злите сили е свързан с идването на пролетта и оплождането на природата. Бял кукер се прави само в селата Бродилово и Кости. Тази година към тях се присъединиха Синеморец и Лозенец.
В Бродилово празникът се чества в съботата преди Сирни Заговезни. Празниците са известни още с името „Парцалени кукери”, тъй като костюмите на участниците са раздърпани и парцаливи. По традиция сред тях има баба, поп, доктор, мома и младоженци. На площада започва обличането на кукера и на неговите придружители – кюфкарите. Обредното „бръснене“ със сабя е също тяхна „привилегия”.
Шествието „прохожда” с песента “Честит ти, Митка, Кукеровден”. Под съпровода на гайда и тъпан дружината обикаля селото и преминава през всички къщи, за да не остане някъде скрито зло, което да изпълзи в някой от предстоящите пролетни дни и да донесе нещастие. После се отива на нива в землището, където облечен в народни дрехи мъж заорава земята, хвърля в нея семена и прави наричания за богата реколта през тази година. От нивата всички се връщат хванати на хоро и се спират отново на площада. Там се пали кош с плява, издигнат на висок стълб. Когато дървото изгори и плявата падне на земята, който иска може да прескача за здраве жаравата.
Кукерските игри в Кости се превръщат в шарен спектакъл, вплитайки в наши дни древната магия за плодородие и идеята за забавление. Затова и неизменна част в кукерските атрибути е дървеният фалос, с който ритуално „заорават” земята. В обредното заораване и засяване главно действащо лице е Белият кукер.