Защо празнуваме 8 март? Вижте любопитната история на празника
Международният ден на жената се празнува всяка година на 8 март. Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
Историята на празника започва през 1857 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики. Те настоявали за равни права с мъжете, намаляване на работното време и подобряване условията на труд.
През 1909 г. Американската социалистическа партия провъзгласила 28 февруари за Национален ден на жената. До 1913 г. американките са го отбелязвали последната неделя от месец февруари.
На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.
В резултат на това решение Международният ден на жената се чества за първи път през 1911 г. в Австрия, Германия, Швейцария и Дания, когато повече от един милион мъже и жени участват в шестви От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни е на датата 8 март. Той се свързва в началото на века с борбата за политическо, икономическо и социално равноправие.
През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените.
По време на социализма 8 март беше доста политизиран. Но постепенно се превърна в един по-интимен и по-земен празник. Безспорно той e с традиции в България. Много хора го честват и днес.
Осми март е официален празник в Афганистан, Ангола, Армения, Азербайджан, Беларус, Буркина Фасо, Камбоджа, Китай (само за жените), Куба, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Македония (само за жените), Мадагаскар (само за жените), Молдова, Монголия, Непал, Русия, Таджикистан, Уганда, Украйна, Замбия и много други държави.
Точно така - по предложение на германската (уж) социалистка, всъщност комунистка Клара Цеткин, родена 1857 г. в Германия и починала през 1933 г. в Русия. Освен другите ръководни длъжности в Болшевишка Русия, тя е член на изпълнителния комитет на Комунистическия интернационал (Коминтерна). Тя, заедно с А. Колонтай (също световно известна болшевишка нимфоманка) са създатели на денят на жената 8-ми март и го прокарват в Европа чрез подопечните на комунягите феминистки и социалистически организации. Тия АЛА-БАЛА задявки и препратки с Ню Йорк, САЩ и пр. са дотолкова верни, колкото и измисленият от комунягите ден на труда - 1-ви май, също за алиби, свързван със САЩ.
8-ми март, 1-ви май и още безброй дни на това, на онова и на незнам си какво си са измислени и натресени от комунягите с цел да се наложат над църковните празници. И за да бъдат възприети по-лесно от хората, за алиби се споменава Ню-Йорк и САЩ. Ако това наистина е така, защо болшевишките орки не празнуват (и пропагандират) денят на влюбените Св. Валентин и Денят на благодарността и да изтъкват връзката им с Ню-Йорк и САЩ? Ами защото не са болшевишки измишльотини и не са свързани с Империята на злото, мъките и страданията. Затова!