Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Петте варианта на Виктор Орбан

Виктор Орбан има шанс да пише история...или да си наведе глава и извини
Ключови думи: Виктор Орбан, ще изключат ли партията на Орбан от ЕНП, къде ще отиде партията на Виктор Орбан в Европейския парламент

Унгарският премиер Виктор Орбан е на кръстопът. На 20 март дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) ще обсъди дали неговата управляваща партия Фидес трябва да остане неин член и дали да гласува по въпроса.

Дебатът се случва в момент на все по-интензивна кампания за изборите за Европейски парламент през май и битката за влияние на политическите групи от целия спектър, пише Politico.

Десетина партии от ЕНП писаха до председателя на партията Жозеф Дол с настояване за замразяване на членството или изключване на Фидес, разгневени най-вече от финансираната от данъкоплатците антимигрантска кампания на унгарското правителство срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Официално Фидес заявява, че иска да остане в ЕНП. „Фидес не води разговори с други групи. Ние сме в ЕНП и искаме да останем там“, казва пред Politico Балаш Хидвеги, ръководител на Дирекцията за комуникации в правителство и кандидат за евродепутат.

Но на фона на все по-настоятелните искания за отстраняването на партията реториката на Орбан срещу ЕНП също се промени, като той нарече критиците си в партията „полезни идиоти“.

Сега унгарският премиер е изправен пред потенциално ключово решение за бъдещата политическа посока на партията си. Politico изброява пет възможни варианта:

Оставане в ЕНП

За да остане в ЕНП, Орбан вероятно ще трябва да се извини публично за действията си в последно време и същевременно да направи рискован завой за местните си избиратели.

Водещият кандидат на ЕНП за председател на Европейската комисия Манфред Вебер заяви пред списание Spiegel през миналата седмица, че Орбан „сериозно навреди на ЕНП с коментарите си и кампанията с постери против Юнкер“. В изпратено по-късно писмо до Дол Вебер настоява Орбан да прекрати кампанията, да признае вредите, които е причинил, и да разреши спора, заради който акредитираният в САЩ Централноевропейски университет напусна Будапеща.

Присъединяване към групата „Европа на нациите и свободата“ (ЕНС)

Макар Фидес да отрича да води преговори с други политически блокове, член на ЕНС заяви, че групата „има разговори“ с партията на Орбан.

Ако се обвърже с ЕНС, Орбан ще се обедини с крайнодясната италианска партия „Лига“, ръководена от Матео Салвини, с френския „Национален сбор“ на Марин льо Пен и с крайнодясната Австрийска партия на свободата на Хайнц-Кристиан Щрахе.

Идеологически Орбан, Салвини и Льо Пен следват мека линия спрямо Русия и споделят евроскептично отношение към процеса на вземане на решения в Брюксел. Но по много политически въпроси те се различават. По отношение на миграцията категоричният отказ на Орбан да приеме хора, търсещи убежище, не е подкрепян от „Лига“ на Салвини, която иска други страни членки на ЕС да направят повече, за да помогнат на Италия при поемането на мигрантите, пристигащи на бреговете й.

А като политици от страни, които плащат повече в бюджета на ЕС, отколкото получават под формата на еврофондове, френските и италианските официални представители обикновено не са привърженици на големите разходи на ЕС за по-слабо развитите източноевропейски страни членки.

Според прогнозите на Politico ЕНС ще спечели 60 места на изборите за Европейски парламент през май спрямо 37 места в момента. Фидес би била третата по големина партия в ЕНС с 13 места след „Лига“ и „Национален сбор“.

Присъединяване към Групата на Европейските консерватори и реформисти

Съюз между Фидес и полската партия „Право и справедливост“, доминираща сила в ЕКР, която ще бъде отслабена от загубата на британските консервативни депутати след Brexit, изглежда съвсем естествен.

Двете правителства вече работят в тясно сътрудничество и имат неофициален пакт за взаимна отбрана, като са се ангажирали да налагат вето на потенциални санкции на ЕС заради безпокойство относно върховенството на закона.

Идеологически те са близки по големи проблеми като миграцията, а във вътрешен план се възползват от историческите връзки между двете страни.

Но Варшава и Будапеща са много раздалечени по проблеми на сигурността и отношението към Русия. „Орбан се нуждаеше от ЕНП като щит. Затова остана в тази група толкова дълго“, казва полският евродепутат и съпредседател на ЕКР Ришард Легутко. Кандидатура на Фидес за присъединяване към ЕКР „би била страхотна новина за полското правителство“, допълва той.

Според него може би е в ход по-общо пренареждане в дясно. „Водят се разговори между „Право и справедливост“ и италианската „Лига“, казва той и допълва: „аз лично щях сериозно да обмисля приемането на Австрийската партия на свободата в ЕКР“.

„По отношение на ценности и програма със сигурност няма да затворим вратата“ на Орбан, отбелязва друг официален представител на групата и допълва, че не се водят „официални разговори“ между ЕКР и Фидес. Той обаче посочва, че ЕКР е създала нов съюз с „Изправена Франция“ и „говори“ с испанската крайнодясна партия Вокс, „но все още няма нищо официално“.

Според прогнозите на Politico ЕКР ще спечели 57 места през май спрямо настоящите 75.

Създаване на нов съюз

Някои наблюдатели считат, че Орбан се стреми да управлява на европейската сцена, така че не изключват ръководена от Унгария инициатива за нова европейска група, която може да достигне до широк микс от консервативни поляци, германци, италианци и евроскептици в скандинавските страни. Но изборите през май вероятно са твърде скоро, за да се създаде силна група, а други партии вече водят кампания с настоящите си съюзи, така че този сценарий е малко вероятен.

Изчаквателна позиция 

Орбан обаче може просто да не предприема нищо, ако Фидес не бъде изключена от ЕНП, и да чака, за да види как ще се развият изборите през май, дали ще има сериозни промени в политическата динамика, особено в ЕНП и сред евроскептичните групи.

Изключване от ЕНП преди изборите ще направи членовете на Фидес европепутати без принадлежност към нито една група в ЕП, което ще намали финансирането им и влиянието им в парламента. Така че партията има силен интерес да е част от група в дългосрочен план.

1
Коментара по темата
1.
mathur
07.03.2019 18:56:07
Орбан не е от банкя ,че да се навежда и извинява на пияницата юнкер....Той е истински Мъж!!!!
  Добави Коментар
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС