Колко силна е вярата в Бога? Християни искат камбана за православен храм, Митрополията ги спъва
Християни, носещи дълбоко в себе си вярата, мечтаят отново под звуците на камбана да се прекръстят, да запалят свещ и да се помолят в мистичния храм на язовир Жребчево, който вече 50 години бори стихиите и винаги изплува от водите на водоема като символ на Божията сила и благодат.
Богомолците организираха кампания по набирането на средства за поставянето на малка камбанария към православния храм „Свети Иван Рилски“ и веднага на призива им откликна дарител. Църквата е издигната през 1891 г. и е единствената останка от тогавашното село Запалня, потопено заедно с още две села заради строежа на язовир Жребчево. Днес няма следа от домовете на тези над 1000 жители, изселени принудително в Твърдица и Гурково. Само храмът, носил името на българския светия Иван Рилски, напомня, че тук някога е кипял живот.
Църквата е изградена на хълм, който е бил най-високото място в селото, както повелява християнската традиция.
В месеците на пълноводие – пролетта, при топене на снеговете – църквата остава на 2/3 от височината си потопена, а при дълготрайни валежи или тежка зима – потъва нацяло. Спадне ли нивото на яз. Жребчево, църквата излиза на сушата и тогава може да се влезе в нея. По стените й, вместо иконите и стенописите отпреди години, се откроява релеф от черупки на миди и речни камъчета.
След като трудната задача с намирането на дарител е изпълнена, сега Светият Синод трябва да каже: „Църква ли е по техните критерии потопеният храм „Свети Иван Рилски“? И ако е, защо толкова години са я изоставили от Старозагорската митрополия, към която е община Твърдица?
Църква ли е на хартия – предстои да бъде изяснено, но в очите на местните „Свети Иван Рилски“ не само е храм, а е доказателство за силата на християнската вяра. Хората са издигнали олтар, поставили са кръст и икони, пред които палят свещи и се молят горещо.
Оказва се, че е била необходима официална молба – възможно ли е да се купи и сложи камбана? Кой ще я бие? И редица подобни въпроси.
„Искаме да направим нещо и нашата инициативност се превръща в проблем. Питат ни: Кой щял да бие камбаната? Ами как кой – всеки, който вярва и не вярва, но се уповава на християнските ценности. Ще сложим камбана. И ще обявим църквата за паметник на културата. Ако и някога от нея да не остане камък върху камък. Днес нея я има. Така, както ни има нас. Така, както я има и вярата, колкото и смачкана и малка да е тя“, заяви инициаторът на това добро дело Пламен Курумилев, който е секретар на Община Твърдица.
“Кръстът са очите на една църква, а камбаната е нейният глас. Вече повече от 65 години тя е мълчалив свидетел на всичко. Време е да има своя глас. Иска ми се да и дадем възможност да възвестява добри събития (например сватба на млади хора, решили да сключат черковен брак там – ние със съпругата сме решили да го направим това лято там), поне докато остане камък върху камък от нея или докато хора, които имат възможност, най-накрая й обърнат внимание и я спасят…“, казва още той.
Богомолците се борят не само храмът да има камбана, но и да бъде реставриран и запазен като паметник на културата. Според тях, при добро желание може да се кандидатства с европроект и църквата да бъде възродена от руините. Защото местните са убедени, че вярата в Бог е най-силният пазител на българщината.
2. А Иисус им рече: виждате ли всичко това? Истина ви казвам: няма да остане тук камък на камък, който да не бъде сринат.
3. И когато седеше на Елеонската планина, дойдоха учениците Му при Него насаме и рекоха: кажи ни, кога ще бъде това, и какъв ще е белегът за Твоето пришествие и за свършека на света?
4. А Иисус им отговори и рече: пазете се да ви не прелъсти някой;
5. защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки: аз съм Христос; и ще прелъстят мнозина.