Дончев: Решението за прага на преференциите беше грешка
Взетото решение в петък за прага на преференциите беше грешка. Няма някой, който да не греши. Това каза в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
„Това звучи и много лошо в ушите на гласоподавателите – няма да ви дадем да си пренареждате кандидатите”, обясни той.
„На изборите през последните няколко години, прагът, който е коментиран, е минаван, но е факт, че е много трудно”, призна Дончев.
Той сподели, че е склонен да влезе в листата на ГЕРБ на някое от последните места и да се бори за преференциален вот.
Георги Марков: Остана впечатление, че ГЕРБ цели служебна победа чрез промените в ИК
„В последно време осигуряването на кворума и нормалната работа на парламента е нелека задача. В името на това вероятно се правят различни компромиси. Но трябва да напомним, че в компромиса има граница”, заяви вицепремиерът.
Той категорично отрече обвиненията от страна на опозицията, че управляващите се готвят да фалшифицират изборите.
„Г-жа Нинова говори работи, в която сама едва ли вярва. Който познава малко изборната технология, знае, че това, което казва тя, няма как да се случи”, заяви Дончев.
ГЕРБ се отказа от промените за преференциалното гласуване
Според него оспорването на честността на изборите в аванс е „вид застраховка”. „Ако резултатът на левицата не е толкова добър, колкото искат, ще кажат: „Ето, ние ви казахме, че ще бъдат фалшифицирани изборите””, коментира Дончев.
Относно машинното гласуване Дончев коментира, че то би помогнало най-вече за премахване на част от техническите грешки.
„Темата сигурност е голямо препятствие, когато говорим за машинно гласуване. Две европейски държави се отказаха последните години заради сигурността”, коментира Томислав Дончев.
„Темата сигурност по време на избори е най-големият риск. Това би значело Конституционна криза. Сигурността винаги трябва да е на първо място”, подчерта той.
Дончев коментира и заплахата на БСП да не влиза в пленарна зала.
„И ние сме го правили, но от това не произтече нищо добро”, заяви Дончев.
В „Тази сутрин“ по бТВ пък финансовия министър Владислав Горанов каза, че обратът с преференцията е заради усещането за отдалечаване от хората.
Той отрече да е имало договорка с ДПС за гласуването на по-високия праг за преференция. По думите му от ГЕРБ не са се съобразили с движението, а са търсили максимално широк консенсус за изборното законодателство.
„Промяната от вчера е свързана с усещането ни, че се отдалечихме от хората, а не толкова със страх от БСП”, подчерта той. „Не искахме у хората да остава впечатлението, че променяме изборните правила и ги лишаваме от възможност да участват по-активно”, допълни Горанов.
„В ГЕРБ, с цялата щета от това да си сменим позицията със сложна парламентарна технология от единия до другия ден, оценяваме, че по-правилно e преференциите да останат непроменени във вида, в който са действали”, коментира той.
По думите му е търсен максимален баланс в парламента между исканията на отделните партии. „Ние нямаме никаква причина да сме против преференцалния вот, тъй като според нашите оценки той до голяма степен ни помага и активира в индивидуалното състезание между участниците в листите допълнителен вот”, посочи министърът.
Той отбеляза, че при гласуването на по-високия праг за преференциите миналата седмица не са се съобразили с ДПС, а са търсили максимално широк консенсус между партиите. „Не сме се съобразили с ДПС, а с гласовете в дебата, свързан с гласуването на измененията в кодекса, които твърдяха, че преференциалното гласуване е свързано с корпоративен вот”, добави Горанов.
Грешка беше, че се упорстваше Централната избирателна комисия да не се сменя, призна той, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че започва процедура по избор на нова ЦИК.