Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Трябва да се гарантира предвидимостта на съда и да се избегнат всякакви съмнения за непрозрачност

Не сме постигнали 100% срочност при изготвяне на съдебните актове. Но смело заявявам, че съдиите със забавени актове са единици, подчерта Росица Темелкова
Ключови думи: Росица Темелкова, Бургаски окръжен съд, дела в Бургаския окръжен съд, председател на Окръжен съд Бургас

Росица Темелкова е административен ръководител на Бургаския окръжен съд от една година. Тя бе част от ръководен екип (8 години зам.-административен ръководител на БОС и ръководител на „Въззивно гражданско отделение“), чиято упорита и усилена работа доведе до положителни промени, които вече като председател на институцията продължава да следва и се стреми да надгражда. Съдия Росица Темелкова е с 28-годишен юридически стаж. През 2017 година ВСС й гласува доверие с 5-годишен мандат за управление. Пред нашия репортер съдия Темелкова отправи благодарност към нейния предшественик, съдия Боряна Димитрова, за подкрепата и вдъхновението й, които даде на всички магистрати и служители в Окръжен съд – Бургас.

-Съдия Темелкова, какво успяхте да изпълните от вашата концепция в първата година на управление на Окръжен съд Бургас?

- През първата година от мандата стартирах изпълнението на концепцията ми за стратегическо управление, която съдържа в себе си и мерки в дългосрочен план. Първите стъпки, които направихме е да изградим система за електронна обмяна на документи по граждански дела с община Бургас и Областна администрация, което ще ни помогне за по-бързото разглеждане и решаване на делата. Амбицията ми е да постигнем такива резултати и с други организации и фирми, имащи отношение към правораздавателния процес. Вероятно сте забелязали, че страницата ни вече има чуждоезиков вариант – на руски и английски. Преди Нова година започнахме да трансферираме данни към Единния портал за електронно правосъдие и сме в очакване на неговото по-скорошно стартиране. Провеждаме редовни обучителни семинари със съдии от Върховния касационен съд, което намирам за много важно, с оглед повишаване на квалификацията на магистратите.

-Успяхте ли да подобрите срочността и качеството на съдебните актове?

-Истината изисква да кажа, че не сме постигнали 100% срочност при изготвяне на съдебните актове. Но смело заявявам, че съдиите със забавени актове са единици. 84 % от делата в съда приключват в 3-месечен срок, което смятам за много добро постижение. В същото време броят на потвърдените актове на съдиите от БОС е 65 % - също добър показател, но винаги има какво да се желае. Срочността в изписването на делата не е проблем само на съдилищата в Бургаския съдебен окръг, а в цялата страна. За да подобрим тези показатели ние провеждаме ежемесечна проверка на делата без движение и спрените такива, изготвят се справки за ненаписани в срок актове. Водят се разговори с магистратите, допуснали забавяне, изисква се от тях да посочат причините за ненаписването на актовете, както и да предприемат необходимите мерки, за да се преодолее забавянето.

-„Оголи” ли се Окръжен съд Бургас, след като част от съдиите бяха командировани и по моя информация имате немалко незаети бройки?

- Проблемът с незаетите щатни бройки, който налага командироване на съдии е сериозен и създава големи затруднения в работата ни. В Апелативния съд има колеги, които се пенсионираха наскоро, а има и свободни, незаети щатове. По тази причина се наложи да бъдат командировани трима окръжни съдии в БАС. Ние също имаме свободни щатове и като към тях се прибавят командированите в по-горната инстанция колеги, се създава сериозно затруднение в работата ни, което съответно налага да командироваме съдии от районното ниво- в момента при нас има четирима командировани съдии. Това, от своя страна, създава проблеми в работата на Районен съд-Бургас, където те са на щат. Други двама съдии от РС-Бургас са командировани в Административен съд-Бургас, а като се вземе под внимание, че има и съдии в дългосрочен отпуск, е ясно, че кадровия проблем в съдилищата е сериозен. Съзнавам изцяло трудностите, с които се сблъскват ръководителите на различните органи на съдебна власт в Бургас и според мен е крайно време кадровият проблем в съдилищата да спре да се решава с командироване. От друга страна, за съжаление, засега не е открит друг подходящ механизъм. Единственият начин да се преустанови тази практика е регулярно обявяване и относително бързо приключване на конкурсите за свободни бройки в съдилищата -сега конкурсите отнемат около една година.

-А как стои въпросът със съдебните помощници?

-Щатът за съдебни помощници в съда е малък – само седем души. Тази бройка е недостатъчна за нас, защото сме 45 магистрати. Но съзнавам ,че едва ли ще се увеличи, защото се търси определено съотношение съдии-помощници- един съдебен помощник на петима съдии. Работата на помощниците е много важна, защото разтоварват магистратите от рутинната работа по администрирането на делата. Може би е добре да се регламентира тяхната работа чрез изменение на Закона за съдебната власт(ЗСВ) и процесуалните закони, да се разшири възможността те да подпомагат съдиите в дейността им по администрирането на делата, както и да получават предварително обучение, подобно на това на младшите съдии.Доколкото ми е известно, членът на ВСС Боряна Димитрова работи в тази насока.

-Подобряват ли се актовете на първоинстанционните съдилища и предвиждате ли срещи с тях, за да уеднаквите съдебната практика по еднотипни казуси?

- В концепцията си съм предвидила възможност за провеждане на срещи с районните съдилища за обсъждане на теми, които ги интересуват. За мен, като ръководител, е много важно да се избегне усещането или съмненията за корупционни практики, което се поражда поради противоречива практика по еднотипни казуси и да се гарантира предвидимостта на действията на съда. Мога смело да кажа, че в районните съдилища в Бургаския съдебен окръг работят много опитни магистрати – с голям стаж и добра квалификация. В огромната си част актовете им са законосъобразни. Над 70 % от обжалваните актове са потвърдени. Окръжният съд е достигнал до същите фактически и правни изводи, което мисля, че е добър показател. Разбира се, винаги има какво да се желае в това отношение. Един от начините за подобряване на качеството на работа е повишаването на квалификацията на съдиите – чрез провеждането на семинари по линия на регионалните обучение на НИП,в които участваме.

-Кои са най-натоварените районни съдилища в Бургаска област?

-Може би за вас ще е изненадващо, но това е районният съд в Карнобат, където има две свободни бройки, а районът е доста голям и има сериозно постъпление на дела. Статистическите данни показват, че магистратите там са по- натоварени и от колегите си в Несебър, и от тези в Бургас, но понастоящем успяват да се справят с цената на много усилия. В районните съдилища има седем незаети щатни бройки /над 10% от общата щатна численост/,като вариантът за попълване на щата е външен конкурс или конкурс за преместване, тъй като с оглед на създалата се ситуация няма как да се командироват съдии в районните съдилища.

-Къде са най-сериозните проблеми с натовареността на Бургаския окръжен съд?

-Статистическите данни за 2018 година показват намаляване на броя на наказателните дела, запазване на броя на въззивните граждански дела и увеличение на броя на първоинстанционните граждански и търговски дела. Именно по тази причина, при бъдещ конкурс за повишаване сме обявили, че се нуждаем от граждански съдии.

-Има ли интерес към медиацията и какъв процент от делата успявате да ги решите по този начин?

-От 30 проведени медиации в Центъра по медиация имаме 11 успешни. Това не е лош резултат, но все още е далече от очакваното.Именно затова проведохме среща с медиаторите съвместно със съдията Асен Радев - председател на Районен съд –Бургас и ще направим каквото зависи от съда и в рамките на закона , за да наложим тази формула за извънсъдебно разрешаване на спорове.

-Важен е въпросът за съдийското самоуправление. Прилага ли се то в Бургаския окръжен съд?

-Основното средство за въвеждане на добро и отговорно управление на съда са механизмите на професионалното самоуправление от страна на съдиите. Съдийското самоуправление осигурява вътрешно съсловна демократичност на взиманите решения и ограничава съществуващите форми за административен натиск. За мен, като председател, мнението на колегите винаги е било изключително важно. Така те се ангажират в изпълнението на управленската програма и стратегия, и всеки от тях се чувства отговорен за напредъка и проблемите на съда. В рамките на изтеклата година се проведоха 10 общи събрания на съдиите, взеха се много решения във връзка с организацията на работа в съда .

-Един успешен съд се ръководи от екип. Кои магистрати влизат във Вашия екип?

-Разчитам на всеки един магистрат и служител в Бургаския окръжен съд, вярвайки, че основният фактор, който ще доведе до промяната и издигането на имиджа на институцията, е човешкият фактор. Доверявам се на моите заместници – съдия Антоанета Андонова, ръководител на Гражданското и търговско отделение, магистрат с голям авторитет. Другият ми заместник е Яни Гайдурлиев, ръководител на Наказателната колегия, а третият е новоизбраният заместник – Вяра Камбурова, която отскоро ръководи „Въззивно гражданско отделение”. Съдия Камбурова е с 25-годишен юридически стаж, преподавала е в НИП по Европейско право, през миналата година бе член на Комисията по атестиране и конкурси към Съдийската колегия на ВСС.

-Какви цели си поставяте в краткосрочен план – до края на годината, и в дългосрочен – до изтичането на 5-годишния ви мандат?

-Моята основна цел е да повишим общественото доверие в институцията, която ръководя,да предлагаме качество и бързина в правораздаването, както досега, а също и да работим за прозрачност и ефективност. Ще продължавам да държа на повишаването на професионалната квалификация на магистратите и съдебните служители, ще се организират регионални обучения и ежемесечно запознаване на съдиите с актуалната практика на ВКС. Както казах, ще планираме обсъждания на актуални проблеми и с районните съдии. Ще продължа да следя за срочността при изписването на съдебните актове. Ще работим активно за популяризирането на медиацията и насърчаваме страните да използват този алтернативен способ. Наред с това ще се опитам да се изчисти образът на съда, да се преодолее негативният му имидж. Убедена съм, че това ще стане основно със законносъобразни съдебни актове, които ще върнат общественото доверие в магистратурата.

4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг