Да се разреши политическата агитация на друг език, призова и бургаският депутат Али
ДПС за пореден път поискаха промяна в Изборния кодекс, която да позволи агитацията на майчин език.
„В случаите, когато кампанията се води на друг език, се осигурява превод на български език”, предложиха депутати от формацията на Ахмед Доган.
Бургаският народен представител Севим Али също даде своя принос в каузата.
На пленарните дебати на второ четене в четвъртък той се възмути: „Макар че България е пълноправен член на Европейския съюз от 1 януари 2007 г., уважаеми колеги, днес, 12 години по-късно има рестриктивни текстове, които ограничават правата на стотици хиляди български граждани”.
Според Али нормата, предвиждаща агитация само на български език, е противоконституционна.
„Майчиният език е свещено право на всеки един български гражданин от своето раждане. Това право не бива и не може да се изкормва или поставя под съмнение. За нас няма нищо по-естествено да се отправят политически послания на езика, който хората по-добре разбират от която и да е страна в света, включително и в нашата родина България”, добави Али.
Той посочи, че само след една седмица ще честваме международния ден на майчиния език. Това се правело по инициатива на ЮНЕСКО от 2000 г. Целта била насърчаване на езиковото и културно разнообразие.
Имало и резолюция на Европейския парламент от 2009 г. относно многоезичието „като преимущество за Европа и обща отговорност на страните – членки на общността”. Тази резолюция утвърждавала принципа за езиковата равнопоставеност.
„Затова ние от Движението за права и свободи считаме, че с основното човешко право за агитация на майчин език по време на предизборна кампания и колегите от ГЕРБ, и колегите от БСП, разбира се, по-лесно биха могли да разяснят и да представят своите предизборни програми, приоритети и платформи, с които се явяват на избори. Именно затова считаме, че с правото за разясняване на майчин език се улеснява изборът на всеки един български гражданин за това как да упражни своя вот. И не приемаме, разбира се, с нормативни антиконституционни актове да се забранява на избирателя да се възползва от своето право да може свободно да прецени, коя политическа сила отговаря на неговия мироглед и свободно възприятие”, заключи Севим Али.
Никой не го репликира. След Али се изказа и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той посочи, че по Конституция официален език в България е българският, но той не бил единственият.
Карадайъ обясни, че ако немецът Манфред Вебер се кандидатира като водач на листата на ГЕРБ на евроизборите, по сегашните разпоредби той трябвало да бъде задължен да агитира на български език.
Хамид Хамид също се опита да убеди депутатите да гласуват „за” поправката. И макар че никой не опонира на депутатите от ДПС, както обикновено предложението им за разрешение на агитацията на друг език бе отхвърлено.
Само 26 гласуваха „за”, 102 бяха „против” и 26 – „въздържал се”.
Ехо ряпа вземи се застреляй когато стане в Турция официален българският тогава и в България ще стане турският мисля че бях ясен чалма
А относно албанците в Македония хаха тази промяна не я удобриха не знам. Къде си чел какво си чел но си в голяма грешка
Официалният език в републиката е българският.
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(Обн., ДВ, бр. 56 от 13.07.1991 г., в сила от 13.07.1991 г., изм. и доп., бр. 85 от 26.09.2003 г.
изм. и доп., ДВ. бр.18 от 25.02.2005 г., бр. 27 от 31.03.2006 г., бр.78 от 26.09.2006 г. - Решение № 7 на Конституционния съд от 2006 г., бр. 12 от 6.02.2007 г., изм. и доп. ДВ. бр.100 от 18 Декември 2015г.)
Докато не се въведе образователен ценз и платени данъци в България за да имаш право да участваш, няма да се оправим!