Банева ще води кампания от килията, Спецсъдът не я пусна
Евгения Банева ще води предизборната си кампания като кандидат-депутат за евровота от килията. Това стана ясно след като Специализираният съд отхвърли молбата й да бъде пусната от следствения арест, за да може да се грижи за децата си.
По-рано от прокуратурата коментираха, че желанието на Банева да участва в евроизборите не предполага промяна в мярката за неотклонение.
Бизнес дамата, която заедно със съпруга си Николай Банев е обвинена за участие в организирана престъпна група за данъчни и длъжностни престъпления и пране на пари, се появи пред Спецсъда с нови адвокати, начело с бившата депутатка от БСП Татяна Дончева, която създаде и собствена партия Движение 21. Защитната теза на Банева беше, че тя няма нищо общо с деянията на мъжа й.
"Омръзна ми да ме лепят като гербова марка за съпруга ми. Преди брака ми с Николай Банева се казвах Евгения Златева Генчева", каза Банева. Тя реагира бурно и на обвиненията, че е присвоила с половинката си над 90 млн. лв. "Полимери", "Химически завод Панайот Волов", "Елма" и Топлофикация Казанлък".
"Какво разбирам аз от ТЕЦ-Казанлък. Знам само, че тецът подава топлина", оправда се Банева. "Не фигурирам в нито едно дружество, нямам сметки и имущество", настоя още тя. Дончева също пледира пред съда, че няма никакви доказателства Банева да е присвоявала или прала пари.
„Няма банкови кредити на нейно име, няма теглене от нейно име, няма никакви права в „Полимери”. Тя е била изпълнителен директор там за много кратко време и тогава няма никакви неясни ситуации. Банева няма акции и няма контролни пакети в нито една от фирмите на съпруга си”, каза Дончева
Прокурорът Мария Дойчева обаче контрира, че личната сметка на Банева е била захранвана от секретарка на "Елма" АД, без бизнесдамата да е стъпвала в дружеството. Заради вакационното селище "Русалка" пък съпругата на Николай Банев взела заем от "Полимери", който не върнала.
Самата Банева пък разказа как през 2017-та с мъжа й изпратили СМС на Бойко Борисов, че е подведен за фалита на „Полимери”. Премиерът им отговорил с ОК.
По време на заседанието Дончева опонира рязко на прокурорката Мария Дойчева, която обясни, че “не може едни хора отнели толкова много пари и унищожили толкова много дружества, съсипали много човешки животи да не бъдат наказани, само защото законът е от преди 1968-ма”. “Законът е такъв! И всяко негово неспазване би означавало нарушаване на закона. Не е ваша работа да обещавате на потърпевшите хора справедливост и това да има възмездие. Вашата работа е да прецените доказателствата по случая и то законосъобразно”, контрира новата адвокатка на Банева.
От държавното обвинение настояха, че има реален шанс съпругата на Николай Банев да се укрие, да окаже натиск върху някои от свидетелите и да скрие документи, които още не са иззети.
В крайна сметка Специализираният съд реши, че Банева трябва да остане в ареста. Според магистратите има риск обвиняемата да се укрие. Съществува и обосновано предположение, че престъплението, за което е обвинена, е извършено именно от нея. Адвокатите на Банева заявиха, че ще обжалват решението на Спецсъда на 19 февруари.