Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Голям празник е днес! Отбелязваме Власовден, ето най-важните традиции и обичаи

Обичайно-празничният комплекс включва редица обредни действия, практики и забрани, чийто общ смисъл е предпазващ
Ключови думи: власовден, църковен празник, волове, добитък, обредни действия

Днес църквата почита св.свмчк.Власий – Власовден. Празнува се за здравето на впрегатния добитък, главно воловете. Според традиционните представи болестта, която мори воловете, се нарича влас, в нейна чест е и празникът. Обичайно-празничният комплекс включва редица обредни действия, практики и забрани, чийто общ смисъл е предпазващ.

Във всяка къща стопанките замесват и опичат по два обредни хляба. Единият се нарича св. Влас, другия – св. Петка. В същото време мъжете почистват обора, изчесват воловете и ги изкарват на водопой. Хлябовете се прекаждат в обора. От хляба св. Влас слагат в храната на животните; от хляба св. Петка раздават по съседите.

Преди да тръгнат, всяка домакиня излиза с опечените хлябове и ги набожда на рогата им. Докато утоляват жаждата си, стопанинът им натопява краваите във водата, след това ги начупва и раздава на добитъка и на присъстващите там мъже, както и на всеки срещнат по пътя обратно към дома. Всичко това се прави за здравето на воловете, да не ги лови болестта влас (особена болест в червата и стомаха им). На този ден воловете не се впрягат, за да не се пресилят. В Северозападна България “секат влас” на говедата, като замахването със секирата е придружено от мучене.

От воловете и козите се взима малко вълна за лек. На Власовден се спазват някои забрани. Жените не предат, за да не става “влас” в очите им; не месят, за да не “власява” брашното. Мъжете не впрягат волове, защото се вярва, че дори “опасан в девет колана”, волът този ден се разпасва.

Празникът се спазва и от овчарите, за да не се раждат “власати”, с груба вълна овце. В Централна България Власовден се празнува и за нивите да не ловят “влас”, т.е. да няма празни класове. Власовден е тясно свързан с предхождащият го Чуминден. Обредните практики са еднакви: в основата им лежи идеята за омилостивяване чрез житна жертва на болестотворните демони. Отделянето на празника говори от една страна за остатъци от тотемични преживелици, а от друга страна характеризира аграрно-скотовъдното битие на българина и ценността на впрегатните животни.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Обвиниха Лепа Брена в незаконно строителство на луксозна вила Незаконното строителство на фолк звездата струвало 2,5 милиона евро, но от известно време е изоставено ЕС забрани руска медия с версия на български Санкционирани са 74 кораба от сенчестия флот на Кремъл
Стари познайници на 1/8-финалите на Лига Европа и Лига на конференциите Една година без следа от Ивана от Дупница Преди 12 месеца момичето си тръгна внезапно от училище, оставяйки телефона си в класната стая, след което изчезна 
Стана дядо за трети път Децата са инвестиция, внучетата - чиста печалба, смята топготвачът Непълнолетни потрошиха парк В Петрич
Невероятен студ: Минус 33,8 градуса в... Планински град в Турция "Взриви" спортна България Валери Божинов с тежки думи
Изненада всички в... "Като две капки вода" Бойко Борисов с коментар за изборите в Германия Поздрави Мерц и ХДС/ХСС
Обра точките в "Като две капки вода" Михаела Филева грабна победата в първия епизод на новия сезон Полицията сгащи дрогиран шофьор в Бургаско 39-годишният мъж е от старозагорско село