Областният водач на ГЕРБ иска „цялата строгост на закона” за заравнената дюна: Абсолютно криминален акт е!
„Заравняването на дюната на къмпинг „Смокиня” е абсолютно криминален акт. Вече тази ситуация е в съда. Надявам се налагане на закона в цялата му строгост - това да е един вид превантивна мярка за нарушения впоследствие.” Това каза бургаският депутат и областен координатор на ГЕРБ Димитър Бойчев по време на парламентарния контрол. Той зададе въпрос към министъра на туризма Николина Ангелкова за проблемите, свързани със строителни дейности и унищожаване на природни забележителности по Черноморието.
Припомняме, че дюната бе унищожена от багериста Манол Пазвантов по поръчка на бизнесмена Иван Нончев.
Депутатът Бойчев заяви на министър Ангелкова, че напоследък са зачестили сигналите по медиите за нарушения на Черноморското ни крайбрежие, свързани със строителни дейности по плажната ивица, както и с унищожаване на природни забележителности. Депутатът посочи казуса „Смокиня”, както и проблемите в местностите Алепу, Шкорпиловци, Градина, Корал.
„Искам да разграничим тези случаи от гледна точка на това, че заравняването на дюната на къмпинг „Смокиня” е абсолютно криминален акт”, подчерта Бойчев.
Той попита какви действия са предприети от Министерството на туризма във връзка с горепосочените случаи, какви проверки са извършени и какви са резултатите от тях.
Николина Ангелкова даде подробен отговор, но уточни, че нейното ведомство има ограничени правомощия, свързани най-вече с плажовете.
Регионалното министерство, Министерството на околната среда и водите, както и общините имали също компетентности, произтичащи от Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), Закона за устройство на територията (ЗУТ) и съответните общи и подробни устройствени планове.
В Министерството на туризма реагирали незабавно на сигнали. Ангелкова призова гражданите да подават такива, когато видят нарушения.
По отношение на случая "Смокиня" тя изнесе данни, че общата площ на засегнатия участък е 1295 кв. м. От тях 1205 кв. м. били дюни и образувания от различен вид. 133 кв. метра били част от плажа, а останалата площ била в частни имоти.
Законът обаче бил категоричен, че дюните трябва да се опазват независимо от собствеността на имота, в който се намират.
Повдигнати се обвинения на две лица, обясни Ангелкова.
„Законът предвижда от една до три години лишаване от свобода и глоба в размер от 2 до 10 хиляди лева на всеки от обвиняемите”, заяви министърката.
Тя изнесе информация и за другите случаи по крайбрежието, свързани със строителство.
Димитър Бойчев отговори на Ангелкова: „Благодаря за подробния отговор. Наясно сме с моите колеги, че компетентността по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие е на няколко министерства и предвид Вашите правомощия Вие сте си свършили работата. Но наистина това е много важна тема и ние с моите колеги сме задали подобни въпроси и към другите министерства – на околната среда, съответно и на Министерството на регионалното развитие, за тази ситуация, защото, както казах, това е много чувствителна тема за обществото и трябва да наложим закона, за да видим каква е ситуацията. Знам и че това е наследен урок с тези подробни устройствени планове, които са били приети 2005-а, 2006-а и 2007-а година – преди действието на ЗУЧК, и съответно издадените разрешителни за строителство. Но пак казвам – много чувствителна тема за обществото е и трябва да направим всичко възможно тези ситуации за в бъдеще да бъдат ограничени.”
В дупликата си Ангелкова каза, че действа координирано с всички свои колеги и че те са си на мястото.