Кога училищата ще започнат да събират отпадъците разделно, пита съветник
Има ли визия Община Бургас за поетапно преминаване към разделно събиране на отпадъци в детските заведения и училищата? Този въпрос е внесен в деловодството на местния парламент от общинския съветник Калояна Живкова (ГЕРБ).
„В бургаските училища многократно са провеждани кампании за чиста околна среда и за разделно събиране на отпадъците. Това, обаче, не е достатъчно, за да създадат трайни навици при децата”, мотивира се Калояна Живкова.
Според нея ако в образователните институции всички изхвърлят отпадъците разделно това ще повлияе на поведението на децата и извън училище. За да бъдат рециклирани отпадъците, първо трябва да бъдат отделени. Най-ефективно е това разделяне да се случи в момента на превръщането им в отпадък.
В случая с опаковките, след употребата на продуктите, които те съдържат. Това позволява по-нататъшното им влагане като материали в производството на широк кръг продукти с високо качество. Освен че осигурява вторични суровини за производството на нови изделия, разделното събиране намалява количеството на отпадъците, които се депонират. Това спестява и финансови разходи. Удължава се експлоатационния срок на депата и като цяло се намалява вредното въздействие на човешката дейност върху околната среда.
„Опазването на околната среда е сред приоритетите на Община Бургас. Предприетите мерки в тази посока са десетки, много от тях иновативни за страната. Затова надграждането, в посока разделно изхвърляне на отпадъците, ще бъде крачка в правилната посока и модел за други градове”, казва общинският съветник.
Инициативата се проведе в периода 28.04.2018 г. - 31.12.2018 г. Тя имаше за цел да стимулира хората да събират разделно и да опазват околната, в случая градската среда. Като резултат бяха събрани повече от 106 тона отпадъци, разделени в 36 основни групи.
Най-активните участници в кампанията ще получат утре от 16 часа своите награди в Заседателната зала на Община Бургас. Първенецът, събрал най-много точки, ще отнесе у дома нов телевизор. Неговите подгласници, класирани на второ и трето място, получават таблети.
От четвърто до десето място Община Бургас осигурява за награда ваучер на стойност от 100 до 150 лева за магазини "Технополис".
Най-много точки събра Йовко Гьоков - 11 338. За извоюваното първо място той получи нов телевизор. На втора позиция е Марина Лаловска с 10716, а трети е Никола Петров с 9521 точки. За активното си участие двамата получиха таблети. Първата десетка се допълва от: Галина Стоева - 7583, Тодор Делиев - 7436, Денка Чернева - 6789, Недка Куцарова - 6598, Галина Игрева - 5850, Лилия Желязкова - 5406, Хубавина Няголова - 5150. Всички те получиха ваучери на стойност от 100 до 150 лева за пазаруване в магазини "Технополис".
Специална поощрителна награда получи 8-годишната Магдалена Стоева, която се оказа най-малкият участник в кампанията. Наградите връчи зам.-кметът по европейски политики и околна среда Руска Бояджиева.
"В инициативата се включиха хора на различна възраст. Това означава, че все повече граждани проявяват отношение към опазването на околната среда в нашия град", каза Бояджиева.
Кампанията на Община Бургас и ОП "Чистота Еко" стартира по време на изложението "Флора Бургас" - 2018. По време на нея бе направено отчитане и въвеждане на количествата разделно предадени от гражданите отпадъци в обособените 19 мобилни центрове в града.
Инициативата се проведе в периода 28.04.2018 г. - 31.12.2018 г. и целта и беше да стимулира хората да събират разделно и предават отпадъци на мобилните центрове и да насърчи опазването на околната среда.
За целта бе пусната в действие специална електронна система. При регистрация всеки получава баркод карта. Чрез нея се отчита предаването на разделно събраните отпадъци и в зависимост от количеството гражданите получават точки.
В резултат бяха събрани повече от 106 тона отпадъци, които са разделени в 36 основни групи.
Издадените карти за предаване на отпадъци от граждани към 31.12..2018 г са 1658 бр.
От всички мобилни центрове с най-голямо количество се отличават съответно:
- МЦ16 - с местоположение жк. "Изгрев" между блокове №32 и №60 с количество 5985,61 килограма и 69 обемисти електроуреда, акумулатори и автомобилни гуми.
- МЦ5 - - с местоположение жк. "Меден Рудник" между блокове №84 и №85 с количество 5556,59 килограма приети отпадъци и 49 обемисти електроуреда, акумулатори и автомобилни гуми.
- МЦ13 - с местоположение жк. "Зорница" на паркинга срещу бл.19 и бл.20 с количество 5266,03 килограма и 25 обемисти електроуреда, акумулатори и автомобилни гуми.
В нормалните държави за PR услуги се плаща, като свърши договора PR-a, ако е успешен подписва с друга компания, политик, бизнесмен и прочие.
Тука в БГ PR-а ти става Общински съветник по партията майка, понеже явно му търсим хранилка.
Изхвърляй в предоставения съд само хартиени и картонени отпадъци, като например:
Вестници и списания;
Празни кутии от сокове и мляко;
Кашони и други хартиени и картонени опаковки;
Картонени кутии от сладки, бонбони, яйца, обувки и др.;
Хартиени торбички и чували.
В съдовете за разделно събиране на хартия не се допуска изхвърлянето на:
Битови отпадъци (например салфетки, санитарни материали, угарки);
Силно замърсени или омаслени хартиени и картонени отпадъци (напр. мазна кутия от пица);
Хартии с нанесени специални покрития (напр. метални и пластмасови фолиа);
Всякакви други отпадъци, които не са хартиени.
Кутиите и кашоните трябва да са предварително сгънати.
Избягвай изхвърлянето в съдовете за разделно събиране на големи опаковки от велпапе и картон.
След като ги сгънеш до максимално редуциране на обема, събирай ги на подходящи за целта места и ги предавай на персонала, ангажиран с разделното събиране. Помни! Хартията се приема в заводите за рециклиране само когато е чиста! Ако изхвърлиш при чистата хартия органични отпадъци, мазнини, строителни отпадъци, кални клони и листа, унищожаваш труда на всички преди теб и спираш процеса на рециклиране!
Всеки тон рециклирана хартия спасява 13 дървета.
1 килограм рециклирана хартия спестява използването на 32 литра питейна вода.
Всеки тон рециклирана хартия спестява използването на 4 кВт/ч електроенергия.
Хартията може да се рециклира от 5 до 7 пъти, след което се разпада.
90% от всички картонени опаковки могат да се рециклират.
Как ги избират тези за общински съветници с поглед на незнаеща студентска 1ви курс?
Трябва да се въведе критерии за общински съветници, кандидата първо да докаже какво точно се занимава като бизнес и как точно е допринесъл за града и тогава да иска да става съветник. Тази е поредната калинка на ГРOБ!