Социални работници убедиха жена, тормозена от своя съпруг, да не изоставя детето си
Лекари и социални работници от фондация "За нашите деца" убедиха бременна жена, тормозена от своя съпруг, да не изоставя детето си, съобщава БНТ.
Жената е от Пловдив и преди девет месеца разбира, че е бременна. Тя обаче била подложена на психически и физически тормоз от съпруга си.
Пет години затвор за тормоз над семейство
Впоследствие той напуска семейството и решението на майката е категорично, че тя няма да задържи рожбата си. По време на бременността живее с баба си и баща си. Пред камерата на националната телевизия той разказа за колебанията на родилката.
Когато научават за намеренията на Мария лекарите се обаждат на социални работници с молба за съдействие.
„Срещнахме се със старшата сестра на отделението с майката с дядото беше много емоционална среща, установихме че майката има и здравословен проблем. Беше много важно да я утешим, да вдъхнем увереност, че ще се справи, говорихме за всички възможности, които имаме като подкрепа към майките. За наша радост, с подкрепата на дядото, майката взе решение да се грижи сама за детето си“, каза пред камерата на БНТ Мариана Костадинова, която е мениджър Социална работа" в Център за обществена подкрепа "За деца и родители" към фондация "За нашите деца".
„В този момент е много важна първоначалната подкрепа и да се направи цялостна оценка на всички причини, поради които се е стигнало до това решение. Обикновено те са много комплексни, на първо място това е бедността“, добавя тя.
Още в родилното отделение семейството на младата жена получава дрехи, млека и бебешки аксесоари за своето момиченце. Близо месец по-късно тя се чувства по-уверена в грижите за бебето и щастлива от взетото решение.
„Видима е промяната в майката, тя е по-ведра по- усмихната, винаги детенцето е в ръцете й, за да може да го усеща, защото се притеснява че не може да го чува заради увреждането й“, добавя Мариана Костадинова.
Децата, които са изоставени за миналата година на територията на Пловдив и областта, се настаняват основно в приемни семейства. 29 от тях са намерили грижа в лицето на приемните родители, а за три е предприета мярка от Отдел "Закрила на детето" – настаняване при близки на родителите.
Само за месец януари благодарение на усилията на лекарите и социални работници от фондация "За нашите деца", три бебета останаха при родителите си.