Ще загубят ли кардиохирургичната си болница жителите на Бургас?
Специализираната кардиохирургичната болница Аджибадем Сити Клиник в град Бургас е изправена пред непреодолими трудности с размера на договора за наем и е застрашена от закриване, предупреди управителят д-р Мариана Контева.
Ако се стигне до това, от спешна кардиохирургична медицинска помощ ще бъдат лишени жителите на целия югоизточен регион, а 130 души зает персонал са заплашени да останат без работа. Остава рискът Бургас да остане и без спешна кардиохирургична помощ, тъй като Аджибадем Сити Клиник поддържа договори за спешна кардиохирургична помощ с всички инвазивни лаборатории в града - МБАЛ Бургасмед, УМБАЛ Дева Мария, както и с още две болници в региона - МБАЛ Хаджи Димитър Сливен и Кардиолайф Варна. Основно изискване за дейността на тези болници по инвазивна кардиология е договор за спешна кардиохирургична помощ с лечебно заведение в близост. Друга такава болница в област Бургас и близкия регион не съществува.
Само във Флагман.бг: Мултимилионер и приятел на Тръмп опитва да наеме част от УМБАЛ-Бургас
Кардиохирургичният център на Бургас е с два договора за наем от 2009 г. с УМБАЛ Бургас АД, според които наема три етажа в старата неизползвана част от болничната сграда на УМБАЛ Бургас АД. От тогава до днес Аджибадем Сити Клиник е инвестирала над 12 милиона лева в ремонти и апаратура, тъй като наетата сграда е била необитавана със счупени прозорци, без врати и в общо окаяно състояние, разказва д-р Контева.
„За да запази дейността си и поминъка на над 130 души персонал – утвърдени лекари, медицински сестри, лаборанти, санитари и администрация - кардиохирургичната болница беше принудена да участва в търговете при тези крайно неизгодни условия… но на каква цена“, притеснена споделя д-р Контева. Частната болница печели търга за отдаване под наем само за два от етажите с площ от 935 кв.м., при месечна наемна цена от 204 хил. лева, като болницата има право да сключи договор за наем само за три месеца – до края на май 2019 г. „Условията на тази сделка са непосилни за нас!“, с огорчение споделя д-р Контева, и се страхува, че след 01.03.2019 г. ще остави пациентите на клиниката, а и на целият бургаски регион, без спешно и планово кардиологично и кардиохирургично лечение.
Частната кардиохирургия обслужва население от над 1 милион души. От създаването си през 2009 г. до днес, частната болница е извършила над 2300 кардиохирургични операции, 1200 от които спешни, и е спасила над 2500 души с остър инфаркт на миокарда, напомнят лекарите от лечебното заведение.
„Потърпевши от казуса ще бъдат не само пациентите, но и техните близки и нашите специалисти“, казват от ръководството на болницата. Най-близката алтернатива за друг кардиохирургичен център е на повече от 2 часа път с автомобил, което поставя в риск живота и здравето на гражданите в Бургас.
От Аджибадем Сити Клиник СБАЛК Бургас се надяват Министерство на здравеопазването, като мажоритарен акционер на УМБАЛ Бургас АД, да намери възможност кардиохирургичната болница Аджибадем Сити Клиник да продължи да осъществява дейността си и да спасява човешки животи и след 01.03.2019 г. – така ще остане без прекъсване дейността по кардиохирургия за гражданите на Бургас и региона.
Това е поредният случай, при който обществеността може да разчита само на адекватната реакция на институциите.