Фалшиви профили на писатели заляха Фейсбук
Фалшиви профили на писатели, „подсказващи“ кой от тях ще се падне на тазгодишния зрелостен изпит по български език и литература, заляха Фейсбук групата „Матура 2019“, информира Монитор. Христо Ботев, Гео Милев, Димчо Дебелянов, Атанас Далчев са част от авторите, които съчиняват оригинални постове с помощта на произведенията си и убеждават учениците, че именно те ще им се паднат на изпита на 21 май.
Откакто през 2015-а в нощта преди матурата Пейо Яворов пита дали всички са го научили добре, а на следващия ден зрелостниците умуваха над негово произведение, подобни постове заливат социалните мрежи. И таз година Яворов е от най-активните автори, настоявайки, че именно той ще бъде изтеглен. „Градушка ще падне над всички заточеници на 21.05! Предвиждам го с моите две хубави очи!", пише в един от постовете си, а в друг „Почвайте да бегате защото на 21.05 ще пада яка градушка“ –– (бел. р. редакцията препечатва постовете в оригиналния им вариант). Елисавета Багряна пък пише кратко и ясно: „Аз ще съм! И без това съм лесна, какво се притеснявате?“
Димитър Димов пък се закача със загубилия окото си в Първата световна война Гео Милев. „Някой чел ли ми е книгата?? (Освен, Гео, който е хвърлил едно)“, пише авторът на романа „Тютюн“. Експресионистът Милев също се включва с пост. „Септември ще бъде Май-ще ви чакам пред училищата! А тези които не вземат матурата-Май ще бъде Септември!“, казвайки на зрелостниците да се готвят по неговата поема сега, за да не им се налага да ходят на поправка наесен. И Димчо Дебелянов съветва гимназистите да залягат над учебниците:„И сега, когато спи градът знайте, че тихата победа ще възтържествува и за един миг сиротната ви песен ще свърши...и ще остави светъл спомен! ❤️Сядайте да учите!“, пише поетът.
Тази година фалшивите профили са стартирали и образователна рубрика. Освен че пишат част от произведенията си в статусите, „авторите“ качват и подробни анализи на част от произведенията си. Йордан Йовков се е постарал гимназистите да научат нещо и в поредица от постове е писал за творчество си, героите, както и анализи на „Индже“, „Шибил“, „През чумавото“. По същия начин Христо Ботев припомня за първото си стихотворение „Майце си“, Елин Пелин разказва сюжета и основните мотиви в „Косачи“ и „Мечтатели“, а Атанас Далчев прави бърз преговор на „Болница“.
Новата тактика на авторите изглежда е допаднала на зрелостниците. „Моля всички автори в групата да публикуват по-тактични постове, да вземем да научим нещо, че положението е трагично!“, пише един от членовете на групата. На поста пък Ботев отговаря с „Ше се постараем чрез простотия да помогнем поне малко, щото иначе е напразно тва че ни следвате, ако не е продуктивно.“Зад идеята пък някои гимназистите виждат иновативен метод за обучение. „Възможно ли е хората зад профилите на възрожденците да са учителки и учители по БеГе ?“, се пита друг от членовете на групата.