Минчо Коралски: Електронните досиета ще ни спасят от фалшивите решения на ТЕЛК (ВИДЕО)
В редица области у нас гражданите получават пенсии за общо заболяване без дори да са се явили на ТЕЛК, нито пък знаят каква е диагнозата, на чиято база комисията е решила да им отпусне допълнителна помощ. В сутрешния блок по БНТ директорът на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски обясни, че механизмът, по който сега работи системата, на практика позволява това, защото се борави основно с документи.
Зам.-главният прокурор Иван Гешев: Положението е трагично, стотици милиони се губят!
„Разбира се, че ако някъде се сложи, че са ви измерили кръвно между 140 и 180 няма начин някой да не ви даде диагноза хипертония. Друг проблем е свързан и с организацията, която доскоро беше в ТЕЛК - там лекарите получаваха едни мизерни заплащания, нямаха право да работят на друго място, т.е. бяха подложени на корупционенн натиск“, коментира експертът.
„Затова трябва да се пристъпи към събиране на данни от НЗОК и от т.нар. електронно досие, което още го няма. Тогава ще стане ясно дали човек е изпаднал в тежко състояние, ще може да се проследи и цялата история на заболяването, при кой лекар се е лекувал и т.н.“, обясни той.
Според него, за оценяване на работоспособността има методика на Световната здравна организация, която трябва да се приложи у нас.
Д-р Боряна Холевич: Акция срещу фалшиви ТЕЛК-ове имаше и преди 10 години, но без резултат
Председателят на Център за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров пък каза, че трябва да се промени самата концепция и начина за освидетелстване на лицата в проценти. „Няма абсолютно здрав и абсолютно болен човек. Още на това ниво трябва да бъде извършена промяна, ако искаме да имаме справедлив резултат и да се помогне на човека точно там, където има нужда“, каза още д-р Кацаров.