Режат "летящите" професори за акредитация на вузовете
Просветният министър обясни, че промените са във връзка с фрагментацията на системата и факта, че едни и същи преподаватели работят в няколко университета. Например студенти по право в СУ „Св. Климент Охридски“ и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, които са обучавани от едни и същи лектори, но те влияят за акредитационната оценка и на двата ВУЗ-а.
В предвижданите промени ще бъде засегнат и периодът, в който се прави програмната акредитация на различните професионални направления.
„Програмната акредитация трябва да се провежда по едно и също време, за да има съпоставимост“, обясни Вълчев. Така всички университети, в които се преподава право, ще бъдат оценявани в един и същ момент.
Към момента, когато получената при акредитацията оценка е „много добра“ или „добра“, се дава акредитация за срок от 6 години, а при „задоволителна“ оценка срокът на акредитацията е 3 години. Молба за нова пък се подава 12 месеца преди датата на изтичане на срока на предходна програмна акредитация. Вълчев уточни още, че програмната акредитация ще стане водеща, а институционална оценка ще бъде притеглена от нея. Ще бъдат очертани и няколко основни показатели, които ще се оценяват.
- собственост и материално-техническа база, профили и акредитация на академичния състав, както и функционирането на вътрешната система за оценяване на качеството.
Промени ще има и при комисията, която извършва акредитацията, като тя ще се прави от професионални образователни одитори.
„Оценката е зависима от университетите, тъй като се прави от академични лица. Нямаме професионални одитори и оценители в комисиите“, коментира просветният министър. Затова комисиите, които извършват акредитация, трябва да имат поне един външен одитор.
Вълчев обясни, че ще бъде направена и национална карта на висшето образование, която да определя профилната и териториалната структура на висшето образование. В съответствие с нея ще се разкриват или не нови професионални направления.
„Картата има за цел да се координират стратегиите на висшите училища“, каза още просветният министър. Той обясни, че тя е свързана и с мораториума за висшето образование. Още октомври Вълчев обяви, че той ще бъде внесен заедно с измененията на Закона за висшето образование и ще включва три основни ограничения – създаване на нови университети, преобразуването на колежи и откриването на нови специалности.
7
Коментара по темата
7.
RE-3
19.01.2019 18:18:57
Много лекари и фармацевти се водят, че работят на няколко места. Най-сладко е на държавно и частна практика.
6.
Одобрявам
19.01.2019 18:05:56
Добро решение
5.
P.S.
19.01.2019 15:22:30
Цитирам преподавател-Никой умен и уважаващ себе си човек не би си сложил името в схема за документна измама или друг вид престъпна схема ,обикновено се ползват бушони /по-прости хора ,които срещу някой лев и в затвора ще влязат и които не осъзнават в какво са се забъркали ,за съжаление има и адвокати ,но те са от гилдията на по-простите.
4.
до 1
19.01.2019 15:18:01
сигурно си някой пишман адвокат и яко завиждаш на тези ,които могат да си изкарват пари с мозък.Преподавателите са прекалено умни ,за да се забъркат във измислени схеми.
3.
до 2
19.01.2019 15:16:03
не знаех ,че там учат лекари ,добре че ме светна.
2.
P.S.
19.01.2019 12:51:18
Също и лекари.
1.
гого
19.01.2019 12:39:08
Много алчни адвокати бълват тези университети бе, половината са за затвора барабар с преподавателите.