Проф. Константинов: Изкривяванията в избирателните списъци сриват доверието във вота
Изкривяванията в избирателните списъци сриват доверието в изборния процес. Това обяви в предаването „Тази сутрин” математикът и експерт по изборно законодателство проф. Михаил Константинов.
По думите му проблемът с избирателните списъци идва от факта, че данните са по настоящ адрес, а почти никой не си сменя настоящия адрес, след като над 30 дни живее другаде.
В момента българите са 8,4 млн., от които 7 млн. са в България и от тях право да гласуват имат 5,6 млн. души, обобщи Константинов.
Той обясни, че за да се изчистят избирателните списъци от „мъртви“ души, трябва хората, които живеят в чужбина да подават информация в посолствата за близките им, които са починали. „Кой прави това? Никой“, добави математикът.
Има и държави, в които вотът е дори без списъци, каза той.
„В някои държави не се съобщава, че някой е починал, за да му вземат пенсията. Имената на тези хора обаче остават в изборните списъци“, добави професорът.
За изборите, които предстоят тази година – европейски и местни, има изискване за уседналост, каза пък социологът Юрий Асланов.
Избирателните списъци имат значение за изборния резултат само в два случая – при референдум и при избора на президент на първи тур, уточни той.
Според него недоверието към изборния процес е производно на недоверието към институциите в България, въобще към политиката и властта. Не може да прави изключение – не може да не вярваш на властта, а да вярваш само в изборите, допълни социологът.