Д-р Ангел Кунчев: Грипната ваканция няма да спре епидемията (ВИДЕО)
Грипната ваканция няма да спре епидемията. Мерките ни само ще намалят интензитета и по-малко деца ще се разболеят, ако като ги пуснем от училище, не отидат в клуба и не се съберат някъде. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Извънредно: Бургаските ученици са в грипна ваканция
Водещият Антон Хекимян пък припомни, че грипна епидемия е обявена в четири области - Стара Загора, Шумен, Бургас и Силистра. Същевременно се увеличава броят на болните и в градовете Русе, Ямбол, Перник и Пазарджик, където също има опасност да обявят епидемия.
Вирусът, който ни атакува, е много близък до така наречения свински грип, известен още като "Калифорния".
Учебните занятия в областите Стара Загора и Бургас са спрени от 15 до 18 януари, включително.
„При грипа нещата са много динамични и в рамките на часове могат да се променят. До края на седмицата очаквам тези области, които са предепидемични, да стигнат епидемични стойности и да бъде обявена грипна епидемия”, обясни главният държавен здравен инспектор.
„Няма обаче да се стигне до пик на заболяемостта през тази седмица, тъй като все още тя е по-ниска в сравнение с миналата година. Според очакванията това ще се случи в края на януари“, добави той.
Характерно за грипа е главоболие, силна отпадналост и болки в мускулите. По думите на д-р Кунчев, най-голямата грешка е хората да подценяват състоянието си. При вече силно проявени симптоми те решават, че могат да ходят на работа и по този начин заразяват останалите. В детските заведения пък много често родителите оставят децата си, въпреки че има признаци, че са болни.
„Антибиотикът по никакъв начин не влияе на вируса. Нищо не му прави. Разбутваме собствената си флора и прибавяме неприятни симптоми към общото неразположение. Лекар може да прецени кога върху вирусна инфекция се е насложила и бактериална, особено ако се задържи температурата и кашлицата стане влажна“, обясни д-р Кънчев.
„Предаването на вирусите е толкова ефективно, че не мисля, че може да има нещо, което да спре епидемията. Имало е островни държави, които са се опитвали да се опазят, но са издържали най-много седмица и пак се е разнасяла заразата“, добави той.
„Един млад организъм може да се справи с грипа в рамките на 4-5 дни до седмица, но трябва температурата да спада, общото неразположение да е отминало. Ако симптомите се задържат повече от 5 дни, това е показател, че нещата не вървят на добре и е нужна лекарска помощ“, каза още д-р Кунчев.