Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кое гони младите от училище? Стрес, заплахи, свръх натовареност...

Ключови думи:

Синдикат "Образование" обобщи и представи резултатите от проучване, направено от няколко наши регионални структури в страната, касаещо статута на учителската професия, желанието или нежеланието на младите учители да останат и активно да работят в системата, както и за ключовите предимства и недостатъци на професията на педагога в България.

Изводите са ясни и красноречиви: Стресът, прекомерната натовареност, вербалната и физическата агресия, безмерната бумащина. Това са част от причините младите да не искат да стават учители, въпреки че през тази година средната работна заплата в системата ще бъде 1300 лева.

Цели 97,3% от работещите учители смятат, че няма облекчаване на безмерната бумащина в  образователните институции.

На първо място като отблъскващ от професията фактор се посочва силно стресиращата среда. Учителската професия е с висок обществен интерес, под зорко, критично и често недоброжелателно наблюдение, свързва се с огромни очаквания. Успоредно с това се сблъсква с нежеланието и отказа за конструктивно и ангажирано партньорство от страна на родителите, на оторизираните институции, на медиите, на обществените организации и не на последно място от повечето ученици, информират от синдиката.

На следващо място като фактор, които отблъсква младите хора от училището, се нарежда голямата натовареност на учителя. Преподавателите са натоварени с много дейности, което води да увеличение на дневната и седмична норма на заетост до 55-60 часа, като наднормените часове не се заплащат, пише Днес.

От синдиката се оплакват и от обстоятелството, че ако в клас има дете с увреждане сред 26 и повече ученици, губещи са всички.

В големите и в "престижните" училища броят на учениците в паралелките често достигат до 31-32, което поставя обучението, възпитанието и социализацията в ситуация, която не отговаря на нормите на един съвременен учебен процес и обезсмисля вложените от учителя усилия да постигне заложените в обучението цели, смятат още преподавателите.

Освен това учителите често стават обект на вербална и физическа агресия, получават заплахи, безпардонни атаки, заведени съдебни дела от ученици и родители с цел задоволяване на техните претенции.

"Общественият рейтинг на учителя като лидер във възпитателния процес е силно уязвен, подценен, а той самият е подложен на тормоз и непрекъснато напрежение", оплакват се още те.

Така че заради всичко това от синдикат "Образование" настояват заплатата на учителите да не е по-малко от 1500 лв., годишният норматив преподавателска заетост на да не е повече от  500 часа плюс 36 часа консултации, броят на учениците в паралелка да е до 22 – 26 ученици, да се намали безмерната бумащина.

Освен това те искат учител, който е и класен, да получава за това не по-малко от 100 лева, когато има дете със специални образователни потребности броят на учениците в паралелката да не надвишава 16 ученици, за да има успешна специална подкрепа, както и шанс за успешен учебен процес за останалите ученици.


1
Коментара по темата
1.
В2
14.01.2019 22:16:56
МЕЧТИ!
  Добави Коментар
"Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи
"Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин
Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет Проектът се осъществява от Департамента по езиково и подготвително обучение, като главна роля в него заема доц. д-р Милен Тодоров, който е и ръководител на департамента Остана без виза заради секс маратони Бони Блу искаше да организира оргия с абитуриенти, на властите я порязаха
Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити "Армейците" с важен гост Плюеха клиенти и пребиха сервитьор, но сега… Тримата арестувани могат да получат до 2 години затвор
Издаде как се е простила с девствеността си Шер с интимна изповед Слънцето вече го няма, чакайте го през януари! Полярната нощ настъпи в Тромсьо, а как ли се чувстват хората там?
Гаджето на Гого проговори По време на последния лайф бе намекнато за любовни трепети между Ванеса и бизнесмена Трагедия! Внезапно почина знакова личност И известен почитател на "сините"