Здравната каса предлага мярка, която ще оскъпи лекарства
Това стана ясно от протокол от срещата на ръководството на институцията и представителите на Българския фармацевтичен съюз.
От края на миналата година НЗОК се опитва да си спести 16 млн. лв. с ДДС от таксите от 2 лв., които плаща на аптеките за обработка на рецептите за 100% платена терапия. НЗОК предложи в проектонаредбата за цените, която в момента е на обществено обсъждане, тази такса да отпадне, като след бурния протест на съсловието за кратко се отказа. Сега обаче тя е категорична, че таксата няма да съществува, пише Капитал.
За сметка на това аптеките ще начисляват търговски надценки за 100% платените медикаменти, но само за тези, чиято цена на производител е под 10 лв. Надценката, за която са се договорили с БФС, е 20% за най-евтините лекарства. В същото време обаче НЗОК няма да плаща нищо за обработката на скъпоструващите лекарства на стойност над 10 лв. като цена на производител.
В момента здравната каса покрива напълно стойността на 890 лекарства, като част от тях са скъпоструваща терапия, а около 500 медикамента са най-евтината терапия за масови заболявания – високо кръвно, диабет и др. Според досегашните изчисления на НЗОК по време на преговорите на касата ще й излезе по-евтино от 16 млн. лв. да плати увеличението с надценката на най-евтините лекарства. Това обаче ще доведе до голям проблем с цените на всички останалите медикаменти – от една страна, скъпоструващите, а от друга – частично платените.
От какво се спестява
В повечето европейски държави фармацевтите в аптеките получават от клиентите потребителска такса за обработка на рецептата и фармацевтични съвети, както и за да изпълняват задължението аптеката във всеки момент да разполага с всички лекарства, които се плащат от здравната каса. Тази такса е процент от цената на лекарството или твърда сума. Дълги години в България тази такса беше 1 лв., отпреди четири години е 2 лв. с ДДС. Тя се плаща от НЗОК и пациентите получават терапията безплатно.
С тези 2 лв. фармацевтите покриват разходите по това да купят скъпоплатена терапия, да назначат специален фармацевт, който да работи с рецептите на здравната каса, и да чакат НЗОК да им върне парите за тези медикаменти след 2 месеца.
Тъй като таксата не покрива разходите по труда им, фармацевтите от години настояват тя да бъде увеличена.
В същото време те нямат право да начисляват надценка за търговец на дребно върху напълно платените от НЗОК лекарства, за да могат да получат печалба от работата с тези медикаменти.
При последните преговори здравната каса, която от години покрива таксата от 2 лв., открила, че в закона в здравното осигуряване няма подобно плащане, както е например потребителската такса при лекарите, и таксата категорично трябва да се премахне. За да не трябва да задължи фармацевтите да работят безплатно с нейните продукти, НЗОК е предложила да им позволи да начисляват надценки от 20%, но само на най-евтините лекарства.
"Очакваме предложение с какви надценки ще се продават лекарствата на стойност до 20, 30 лв. и над тази стойност. Представиха ни данни, че 76% от рецептите, които плащат, са на стойност до 10 лв. и ще могат да поемат увеличаването на надценките, което да компенсира труда на фармацевтите и възможността да снабдяват аптеките с медикаменти", коментира проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Как пациентите ще търсят лекарства и ще плащат повече
Ако здравната каса увеличи цената на референтното лекарство, тоест това, което плаща напълно, на пръв поглед тя ще увеличи приходите на аптеките, но със стотинки. В същото време остава неясно какво ще се случи с цената на останалите лекарства в групата.
Например в момента НЗОК плаща едно лекарство за високо кръвно на стойност 9 лв. Има обаче подобно лекарство на стойност 20 лв. Сега ако пациент ползва по-скъпото лекарство, НЗОК му компенсира 9 лв. Ако тя започне да плаща 11 лв., изглежда, че цената за пациента с по-скъпия медикамент ще намалее. Това обаче не е задължително да се случи по този начин, тъй като аптеките ще търсят начин да компенсират загубените приходи, смятат фармацевтите. В момента те намаляват надценките на частично покритите от здравната каса лекарства, за да привличат клиенти. Ако обаче надценките на най-евтиния продукт се увеличат, ще се увеличат и надценките на по-скъпите аналози.
Има и още по-голям проблем с покритите от НЗОК медикаменти. БФС и НЗОК не са се договорили на мястото на отменящите се 2 лв. такса да има надценки за лекарствата с цена на производител над 10 лв. За тях касата няма да заплаща нищо.
"От сутринта имам заявки за четири опаковки от лекарство по каса, като едната опаковка струва 33 356 лв. Никой не може да ги намери в провинцията, защото аптеките нямат пари да ги поръчат. Аз трябва да имам пари да ги предплатя, само таксата за банковия превод е 10 лв., да ги доставя, да обработим рецептите безплатно и да чакаме здравната каса след два месеца да ни плати", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки и съсобственик на аптеки "Ремедиум". Според него, ако идеята на касата влезе в сила в наредба, тя ще стимулира отпускането на евтини лекарства и ще задълбочи дефицитите на скъпоструваща терапия.
"И в момента повечето от аптеките не работят със скъпоструваща терапия, тъй като нямат средства да си я набавят, а 2-та лева не им стигат, за да покрият разходите си от работа с нея. Ако аптеките трябва да отпускат скъпа терапия безплатно, те просто няма да имат интерес да го правят и пациентите още по-трудно ще намират своите медикаменти. Здравната каса наистина мисли, че договорните й партньори трябва да работят за нея безплатно", допълва Костов. Добави Коментар