Кои хора сънуват кошмари?
Единичните кошмари, които не се повтарят, са отражение на процеса на преработване от мозъка на стресови за човека ситуации, на които се опитва да намери решение. Това всъщност, е процесът на адаптацията ни към околната среда, когато обмисляме как да постъпим в дадена ситуация. Може да се каже, че страшният сън става мултимедийно повторение на ситуацията, когато човек се опитва да намери изход и накрая го прави. Той дори може да забрави след това този кошмар, защото е намерил решението, което впоследствие може да извлече от подсъзнанието си и да приложи в живота. Има проучвания, които показват, че хората, които сънуват кошмари, са по-адаптивни към околната среда, отколкото тези, които не сънуват такива страшни сънища или не ги помнят.
Съвсем друго нещо са патологичните кошмари, които ни се присънват с определена честота. Това са постстресови сънища. Например, хората започват да сънуват кошмари след бедствия или участие във военни действия. Мозъкът, подобно на развалена плоча, се обръща към определено събитие, но действието в съня се развива до определен етап, след което човек се събужда. По този начин той не може да намери решение на проблема, нито да приеме стреса. Това е патологична ситуация, която изисква консултация с психотерапевт, прилагане на специални процедури на лечение за облекчаване на постстресовия синдром.
Като цяло, нервната система на хората се различава в нивото си на толерантност към натоварванията при стрес. Ето защо, и самите кошмари и нивото им на преживяване могат да бъдат напълно различни.
Хората с уязвима психика често сънуват кошмари. Някои участват във войни на горещи точки и спят добре, а други случайно са видели прегазено от кола куче на улицата и сънуват цяла седмица кошмари. Едно и също събитие може да е тривиално за един човек, а за друг - стресова ситуация, след която да сънува кошмари. Добави Коментар