Личност на годината 2018: Доц. д-р Димитър Минчев от БСУ, който открива и отглежда гении още от началното училище
Доц. д-р Димитър Минчев е преподавател в Бургаския свободен университет. Създава уникалните Академията за таланти по програмиране и Школа по роботика за ученици от Бургас. Подготвя студенти за Републиканската студентска олимпиада по програмиране в Клуб по състезателно програмиране. Организира най-голямото съревнование за разработка на настолни и мобилни приложения на морето ХАКАТОН @ БСУ. Участва в националната програма Обучение за ИТ кариера на Министерството на образованието и науката (МОН). Инициира ученическото състезание по програмиране CODE@BURGAS.
Доц. д-р Димитър Минчев е номиниран в класацията на Флагман.бг за Личност на 2018 г. Предложението идва от академичното ръководство на Бургаския свободен университет и зад него застават президентът на вуза проф. д-р Петко Чобанов и ректорът проф. дпн Галя Христозова - за активната му преподавателска работа с над 150 ученици през 2018 година в създадените и ръководени от него Школа по роботика и Академия за таланти по програмиране.
Образователните инициативи на доц. Минчев предоставят на децата от Бургас изключителната възможност да се обучават от университетски преподаватели в модерна академична среда със съвременни научно-преподавателски методи и подходи. Стремежът на доц. Минчев е да събуди и запази интереса на децата към програмирането и да подготви бъдещите ИТ специалисти на Бургас. Благодарение на обучението, което получават при доц. Минчев, децата печелят редица състезания по програмиране.
Това го доказва и засиленият интерес към Академията и Школата по роботика - през 2018 година са организирани допълнителни летни школи – за начинаещи, за напреднали и по роботика.
„Като доцент по информатика и компютърни науки в Центъра по информатика и технически науки при БСУ, заедно със своя екип, доц. Минчев успява да намери точния подход към децата от различни възрастови групи и различни училища в града и да събуди техния интерес към конструирането и моделирането. Млад и амбициозен, той умело съчетава научно-преподавателската си дейност в университета с часовете в Школата по роботика и в Академията за таланти по програмиране“, споделят от ръководството на Бургаския свободен университет.
Школата по роботика и Академията за таланти по програмиране имат над 6-годишна история. Обучението в Академията е организирано в тематични школи за начинаещи, напреднали и експерти: C++; C#; XAMARIN; ASP.NET.
През образователните им програми са преминали повече от 500 деца от град Бургас. Този факт е ярко доказателство за постоянния и нарастващ интерес към този вид иновативни ученически структури към БСУ, ръководени от доц. Минчев, и за удовлетвореността на родителите от обучението на техните деца. Знанията, които децата получават по конструиране и моделиране на роботи, по основи на програмирането, по разработка на различни приложения, се оценяват високо и от училищните им преподаватели, с които екипът на доц. Минчев е в постоянна връзка и сътрудничество.
Освен това Академията по програмиране и Школата по роботика работят съвместно с американска неправителствена организация. Всяка година възпитаници на доц. Минчев заминават на детски лагер в САЩ, където с талантливи деца от цял свят участват в различни активности. И всичко това за сметка на американското НПО.
Плановете на Академията за 2019г. са още по-амбициозни. Тече сериозна подготовка за организирането на пилотен проект - ученическо състезание CODE@BOURGAS. В него ще участват както деца от Академията, така и възпитаници на различни гимназии в града. От елитни училища вече са заявили интерес за първото издание на престижната надпревара. А ако приключи успешно и участват над определен брой състезатели, състезанието няма да е само на местно ниво, а на национално.
Искаме да покажем, че в Бургас има много ученици, които проявяват интерес, които са много силни в програмирането, за да докажем, че Бургас е IT град! Както кметът Димитър Николов, така и ние искаме градът да се развие в тази посока, споделят от Академията.
Доц. д-р Димитър Минчев е роден през 1978 г. През 2003 година придобива образователна степен бакалавър по информатика и компютърни науки в Бургаския свободен университет. Продължава образованието си в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", където завършва магистърска програма "Информатика и компютърни науки" през 2007 г., през 2012 г. защитава докторска степен по информатика и компютърни науки от Институт по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките, а от 2018 г. е доцент по информатика и компютърни науки на Бургаски свободен университет
Номинациите за най-достойните наши съграждани за 2018 година продължават до 5 януари, включително. От 6 януари започва онлайн гласуването, което ще е с тежест от 50 %. Повече за конкурса и регламента ВИЖТЕ В НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ.