Въпреки топлото днес, гответе се за студ и сняг заради арктично нахлуване навръх Нова година (ТАБЛИЦА)
Атлантическият циклон, който се спусна до Черноморската низина в нощта на Бъдни вечер срещу Рождество, се оттегля на североизток. И изстудяващото му въздействие върху североизточната част на Балканите, съществено отслабна, пише meteobalkans.com. Причината е разширяването на топлия Западноевропейски антициклон, който завлича топло от Тропиците и е нещо като рожба на отоплителя на Европа през зимата Азорския антициклон.
Интересното е, че във височина топлото ще навлиза от северозапад, очакванията на моделите са за по-скромни – под 10 градуса максимуми. Последният ден на кратката работна седмица се очертава да е и най-топъл, без студ във височина и с продължаващ до умерен западен вятър, моделите отново скромничат за температурите, но може би ще се тестват 15 градуса. Утрото се очертава да е по-студено, тъй като вятърът ще отслабне, а в Софийското поле може и съвсем да спре и да успее да поизстине. Засега изгледите са за предимно слънчево, ще има добри условия. Вятърът няма да е особено приятен, но на завет, слънцето ще грее доста приятно, може и до 20 градуса да ги докарва, но на слънце.
Топлото бързо се предава, в събота студ се спуска от североизток Заснежената Източноевропейска равнина няма как да ни остави във владение на Азорския антициклон и ще ни спусне малко студ още в петък вечер от североизток. Всъщност причината няма да е снегът, покрил най-голямата равнина в Европа, а пореден атлантически циклон, който ще се спусне от северозапад към Черноморската низина, което ще породи своеобразен студен фронт. Леко се очертава да е размит обаче, ще хване повече Източна България. Циклонът буквално ще се стовари върху Черно море, но валежите от дъжд ще са повече над водата, отколкото над сушата. В петък вечерта се очертава да повали първо в Западната Дунавска равнина, а после и в Лудогорското и Добруджанското плато.
По планините леко би трябвало да заснежи, валежният фронт ще е по периферията на атлантическия циклон и ще хване и югоизток след полунощ, в малките часове на съботния ден. В неделя пореден атлантически циклон ни наближава от северозапад – носи дъжд и сняг Причината за тази непрестанна атака на атлантически циклони е Западноевропейския антициклон, който ще поддържа Предновогодишно по-високи от обичайното температури на запад. А това, което ще ни застига, дори не може да се определи като класически циклон, рожба на Атлантика, а по-скоро някакво недоносче, родено по периферията на антициклона, някъде над Северно море. От поредното подобие на циклон все пак се очертава да повали малко сняг в Софийското поле в неделя. Дълбок атлантически циклон и студен фронт в последните часове на 2018 г.
Мощен атлантически циклон се очертава да ни пусне студен фронт като за финал на 2018 г. Вятърът ще достига пориви до 50 километра в час от северозапад в понеделник около обяд и следобед, като вечерта ще отслабва, но временно. Изгледите са студен вятър да бележи както финала на 2018, така и началото на 2019 г. Изгледи за съществени валежи по-скоро няма, засега сценариите за вятър, като изключим петък, когато е възможно малко да отслабне. Арктичното нахлуване ще е по-скоро половинчато, ще хване повече Източна България, но ще е с вятър и температурите през деня ще прескачат с няколко градуса нулата, но със силния вятър ще се усеща мразовито. Ще е студено, но няма да е мразовито, сутрешните минуси ще са крехки. Серията атлантически циклони ще ни подсигуряват постоянно условия за вятър, а последният и най-мощен за 2018 г. ще е като черешката на тортата.
Топъл вятър за Йордановден
Арктичното нахлуване за Нова година ще е по-скоро предверие на ледената вълна, която ще завлече новогодишния циклон, но засега изгледите са да подмине по периферията и да хване повече Източна България, но студът се очертава да нетраен. С тези ветрове няма шанс да изкара повече от 48 най-много до 72 часа и за Йордановден изгледите са Азорецът да го помете и да хвърли топъл воал към нас. Но ако вятърът стихне напълно и не се раздуха отново от запад, има вероятност да се спуснат мъгли и само в планините да е топло.